Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 05 - Politický a vojenský průběh druhé světové války

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (111 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pakt tří ponechával Německu s Itálií volnou ruku v Evropě a Japonsku v Asii, čímž se cítily nejvíce být ohroženo USA. Americký kongres se rozhodl přikročit k výstavbě válečného loďstva pro dva oceány-Atlantik a Pacifik. 7. prosince 1941 Japonci zaútočili na americký přístav Pearl Harbour na Havajských ostrovech. Druhý den vypověděly Spojené státy válku Japonsku a 11. prosince Německu a Itálii. Naopak USA vypověděly válku Německo a satelitní státy Osy, včetně Slovenska. Těmto satelitům vypověděla válku VB ⇒ globální charakter války!

DIPLOMATICKÉ AKCE BĚHEM VÁLKY

Anglo – americké spojenectví:

Spojenectví mezi USA a VB probíhalo ve všech oblastech od diplomacie a vojenské spolupráce až po úzké hospodářské kontakty i koordinaci vědeckého výzkumu. I přesto byla mezi nimi řada rozporů (zejména v názoru na britské impérium, na mezinárodní ekonomické vztahy..) jejich spojenectví byla reprezentována schůzkami Roosevelta a Churchilla.

První washingtonská konference (22. 12. 1941-14.1. 1942) –dohoda mezi oběma stranami o koordinovaném postupu ve válce, jako prioritní byly stanoveny válečné operace v Evropě proti Německu a jeho spojencům. Jako prvotní cíl bylo označeno obsazení severní Afriky a likvidace nepřátelských jednotek ve Středomoří. Uzavřena také dohoda o zvýšení materiální pomoci Sovětskému svazu. Od ledna 1942 vytvořen Spojený výbor náčelníků štábů se sídlem ve Washingtonu, jenž koordinoval akce západních spojenců na všech válčištích.

Druhá washingtonská konference (18. – 26. června 1942) – oba představitelé potvrdili původně dohodnuté plány na vedení války, Američané poskytli rychlou materiální pomoc Britům v Africe, což umožnilo pozdější zvrat v bojích u El-Alamejnu. Jedním z nejvýznamnějších projednávaných témat se stalo tzv. Tube Alloys (krycí označení pro výzkum a výrobu atomové zbraně).

Konference v Casablance (14. – 24. ledna 1943) – byla zaměřena jednak na projednávání dalšího vojenského postupu ve středomoří a přípravy vylodění v severní Francii, jednak na dosažení konsensu mezi představiteli francouzského odboje. Jedním z nejdůležitějších výsledků konference byla dohoda o požadavku „bezpodmínečné kapitulace“ protivníka.

Třetí setkání ve Washingtonu (12. – 27. května 1943) – došlo k dohodě o vylodění spojeneckých vojsk na Sicílii a k pokusu vyřadit Itálii z války mírovým jednáním . mělo být také dosaženo dohody s Tureckem o jeho zapojení do války na straně Spojenců. Byly řešeny také otázky poválečného vývoje, za základ mírového uspořádání byl postaven spojenecký svazek mezi VB a USA.

Konference v Quebeku (14. – 24. srpna 1943)-týkala se především spojenecké invaze na evropský kontinent – do Itálie. Došlo k dohodě mezi oběma státníky o případné rekci na italskou žádost o příměří. Předběžně byl naplánován termín vylodění v severní Francii na léto 1944. větší pozornost byla věnována Tichomoří, kde došlo k dohodě o britském podílu na útočných operacích v JV Asii.

Témata, do kterých materiál patří