Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 05 - Politický a vojenský průběh druhé světové války

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (111 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Srpen 1942 setkání Churchilla, Stalina a Harrimana (pověřenec amerického prezidenta) v Moskvě. Stalin byl nucen akceptovat americké a britské plány na vedení války.

19. – 30. října 1943 se v Moskvě konala konference ministrů zahraničí tří velmocí (Molotov, Eden a Cordel Hull). Podepsali tajný protokol zahrnující celkem dvacet zásadních dokumentů o politice Spojenců v dalším období války. Nejvýznamnější byla Deklarace čtyř států k otázce všeobecné bezpečnosti (podepsal ji i čínský velvyslanec), která kodifikovala základní představy o poválečné celosvětové bezpečnosti a o vytvoření mezinárodní organizace k jejímu zajištění.

Teheránská konference:

28. listopadu – 1. prosince 1943 v íránském Teheránu první setkání tzv. velké trojky Churchill – Roosevelt – Stalin. Byly zde potvrzeny výsledky moskevské konference a dále rozšířeny. Problémem se stala diskuse o druhé frontě – o invazi spojenců přes kanál La Manche (operace Overlord). Amerričané souhlasili s urychlením této akce na úkor ukončení bojů ve Středomoří (britský požadavek na osvobození ostrovů Egejského moře a Řecka, užší spolupráci s jugoslávským odbojem, vystoupení Turecka proti Německu).

Dalším tématem byla problematika poválečného uspořádání poraženého Německa. Roosevelt navrhl rozčlenění na pět států, což Churchill podpořil a doplnil představu o vytvoření konfederace v oblasti jihovýchodní Evropy. Stalin ale trval na zachování nezávislosti Maďarska a Rakouska, které by umožňovalo snadnější pronikání sovětského vlivu. Rozpory také v polské otázce. SSSR požadovalo zachování západní hranice SSSR z června 1941 a navíc část Východního Pruska. Zároveň nabídl možnost rozšíření Polska na úkor Německa na západ až k řece Odře. Tato představa byla nakonec všemi stranami akceptována jako možný kompromis.

Dalším výsledkem dohoda o vytvoření Rady ministrů zahraničí a Evropské poradní komise (zahájila činnost 1.1. 1944 v Londýně).

Deklarace tří států z 1. prosince 1943, v níž byla vyjádřena snaha o poválečnou spolupráci při úkolech ležících před Spojenými národy ohledně uzavření a udržení míru a rozhodné úsilí při porážce Německa.

Přípravy založení OSN:

Přípravné akce na jeho založení proběhly už v srpnu až září 1944 v Dumbarton Oaks nedaleko Washingtonu za účasti amerického státního tajemníka Cordella Hulla, britského náměstka ministra zahraničí Alexandera Cadogana a sovětského velvyslance v USA Andreje Gromyka. Bylo dosaženo dohody o vytvoření celosvětové organizace, stanoveny její cíle a zásady, základní práva a povinnosti jednotlivých členů a základní stálé orgány – všeobecné zasedání všech členů , stálý sekretariát, Rada bezpečnosti a Mezinárodní soudní dvůr. Tyto orgány, jejich základní pravomoci a povinnosti byly uvedeny v závěrečném dokumentu konference podepsaném 10. října 1944. zároveň zde byly deklarovány představy mírového řešení politických sporů, odvrácení agresivních akcí a základní principy řešení regionálních problémů.

Témata, do kterých materiál patří