Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 20 - Proces dekolonizace světa

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (104 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

B 20) Proces dekolonizace světa

Kolonialiasmus

  1. DŮVODY DEKOLONIZACE

Po druhé světové válce v Africe a Asii vlna nacionalismu, v jejímž důsledku řada nových národů vyhlásila svou nezávislost na evrop. koloniáních mocnostech. Rozpad koloniálních impérií velmi rychlý – nikdo to nepředvídal.1

Důvody:

  • vyčerpání koloniálních říší v důsledku 2. světové války a s tím související ztráta kontroly nad jejich zámořskými koloniemi. Některé země ztratily kolonie za války a po válce často nebyly schopny kontrolu nad nimi obnovit.

  • Vznik domácích (tj. z obyvatel kolonií vzešlých) elit, které své vzdělání získaly na západních univerzitách, kde „načichly“ principy demokracie => požadavky samosprávy a nároku na sebeurčení.

  • Podíl koloniálních vojsk na vítězství ve válce – požadavky na mateřskou zemi – chtějí odměnu¨

+ ASIE: podíl Japonska na zániku evropských kolonií: Japonsko sice ztratilo své vlastní kolonie, ale na druhé straně prosazovalo a povzbuzovalo v řadě asijských zemí národní hnutí, která byla proti obnovení evropské nadvlády po válce.

rozdíl mezi asijskou a africkou dekolonizací

Asijské země se zapojily do války, nacionalizační síly se tak mohly lépe projevit v kontextu zhroucení koloniální správy v důsledku oslabení mateřských zemí – proces dekolonizace ihned po válce

X

Afrika (mimo severní) se do války přímo nezapojila, kontinuita kol.správy zde zajistila pomalejší formování nacionálních požadavků, které navíc brzdí samotné uspořádání africké společnosti na etnickém základě.

  1. DEKOLONISACE JEDNOTLIVÝCH EVROP. ŘÍŠÍ

Proces britské dekolonizace

Již v roce 1946 USA uznávají samostatnost své kolonie Filipín a staví se tak do role příkladu, který je hodno následovat, ale rozhodující zlom představuje až odchod Britů z Indie.

  1. ASIE

Indie

- založení strany prosazující v té době autonomii - v roce 1885: Indický národní kongres.

- požadavek statutu dominia, které „bílé kolonie“ získaly na konci 19. a počátku 20. století.

- taktika pasivní rezistence….(to všichni znáte)..

Ve 30. letech zde rozbujej muslimský extremismus orientovaný nacionalisticky. Mohannad Ali Džinnáh zakládá Muslimskou ligu, která odmítá jakoukoli formu federalizace, požaduje autonomii. Kongres tyto požadavky odmítal a nechtěl se jimi zabývat dokud Indii nezíská samostatnost.

Indický místokrál prohlašuje v září 1939 Indii za válčící zemi, na to se zorganizuje další kampaň pasivní rezistence. 1942 se Japonci dostanou na indické hranice a Británie slibuje ve snaze zadržet vzrůstající protibristké nálady slibem statutu dominia, který ale Kongres odmítá a vydal rezoluci „Opusťte zemi!“. Gándí a Nehrú jsou nato uvězněni, s nimi celé vedení Kongresu. Britové také zasahují proti několika ozbrojeným pokusům o získání samostatnosti. Churchill odmítá v této době aplikovat článek 3 Atlantické charty o sebeurčení národů na kolonie.

Témata, do kterých materiál patří