Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




B 20 - Proces dekolonizace světa

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (104 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Koncem války sílí napětí mezi hindskou většinou a muslimskými obyvateli, přerůstá v otevřené konflikty (1946 v Kalkatě 4000 mrtvých). Lord Hailey (různé fce v koloniální správě) nepokládá britské veřejnosti otázku, zda v Indii zůstat nebo ne, ale zda má Británie za takového stavu věcí právo odtud odejít.

Po válce se v Británii dostali ke slovu labouristé (Atlee), kteří otevřeně prosazovali dekolonizaci. Chtěli tak učinili klidnou cestou, aniž by byla porušena jednota země: Atlee slibuje v únoru 1947, že nejpozději do roka bude moc předána do rukou indického lidu. Oproti předpokládánému uklidnění situace vypukla nová vlna násilí, nový mítokrál Lord Mountbatten došel k závěru, že je nutno zemi rozdělit a vyhlásit samostatnost co nejdříve, protože hrozilo vypuknutí občanské války. Počátkem června 47 zveřejnit zákon o samostatnosti Indie, který urychlil dohodu mezi Ind.národ.kongresem a Muslimskou ligou o rozdělení. 14.8.1947 získala Indie samostatnost.

Samotné předání moci proběhlo mírově a klidně, ale rozdělení provázel chaos, masové migrace, nepokoje…(Pandžáb), v rámci kterých zahynulo asi 1 mil. Indů (Gándí zavražděn poč. 1948). V rámci bristké indické koloniální existovalo 560 autonomních knížectví, ktera se připojila k jednomu z nově vzniklých států. Pákistán přitom byl ještě rozdělen na dvě části – východní (Bengálsko) vyžadovalo autonomii, podporováno Indií. 1971 vypukla válka, do které se zapojila i Indie a v jejím důsledku téhož roku vznikl nový stát Bangladéš.

Přetrvává problém Kašmíru, kde je většina muslimská či budhistická, ale v čele stál hindský maharádža, který rozhodl o připojení k Indii v roce 47.

Barma

Království Barma připojeno k britským koloniím na sklonku 19. století (barmští vládci ohrožovali britské panství v Bengálsku a Assamu) – v roce 1885 ustavena provincie Horní Barma jako součást britského indického císařství. První nepokoje ve 30. letech, 1937 Barma získává status korunní kolonie s omezenou samosprávou. Během války je Barma okupována (od 42), ustavena loutková vláda, která se ale později obrátí proti Japoncům a zorganizuje Antifašistickou ligu lidové fronty ( U Nu - nacionalista). 1946 také nabízí Británie Barmě samostatnost, která probudí nepokoje (etnická heterogennost) - vyhlášena v lednu 1948. Komunisté zahaují protivládní povstnání, odůvodňují ho nespokojeností s jednou z podmínek uznání nezávislosti z britské strany, totiž možnost používat barmské území a přístavy pro ozbrojen jednotky. Moc získal U Nu, vznikl socialistický stát s omezenou autonomií pro jednotlivé menšiny (hranice s Thajskem a Čínou). Státní převrat 1962, generál Ne Win nastoluje autoritářský režim, odsutpuje až 1988.

Srí Lanka

Cejlon byl br. kolonií od 1802 (důsledek bojů s revoluční Francií). Žijí zde dvě etnika – Sinhálci (budhismus, 3/4), Tamilové (hiduismus). První projevy nacionalismu a požadavky autonomie po I. sv. válce – 1919 vzniká Cejlonský národní kongres. Získává samosprávné potavení r.1931 (všeob. volební právo pro muže do Státní rady), ale rozhodující pravomoci stáůe v rukou br. guvernéra. Radikalizace během války, samostatnost vyhlášena zároveň se zákonem o samostatnosit Indie, velice pokojně. V únoru 1948 se Cejlon stal dominiem v rámci Britského společenství. 1971 název změnen oficiálně na Srí Lanku.

Témata, do kterých materiál patří