Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 04 - Národnostní a náboženská struktura meziválečného Československa

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (96.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Řeckokatolíci (Uniati) sice přebrali některé prvky z pravoslaví, ale celkově spadali pod pravomoc papeže v Římě. Tato církev měla biskup. v Prešově a Mukačevě (se sídlem slovenské, kdežto na vých. Slovensku a Podk. Rusi zase od církve řeckokatolické, ale v obou případech se hlásili k tzv. srbské větvi pravoslaví – tedy ne k pravoslaví ruskému.)

Vliv evangelických církví po r. 1918 poněkud vzrostl, ale zde se poměry odlišovaly v jednotl. zemích. V českých zemích se většina dosavadních evangelických směrů v r. 1919 spojila v nové Českobratrské církvi evangelické. Základní jednotkou této církve byly sbory v čele s faráři (vedle toho existovaly i kazatelské stanice) a ty se sdružovaly v senioráty s vrcholnými orgány synodní radou a synodním seniorem pro celou církev.

Na Slovensku nedošlo ke sloučení evangelíků luterského ani augšpurského vyznání a tzv. reformovaných, tj. kalvínů či helvétů, ale oba směry se odloučily od maďarské organizační struktury a vytvořily samostatné církve pro ČSR (od r. 1919). Osamostatnili se i němečtí evangelíci v ČSR a evangelíci na Těšínsku.

Československá církev (přívlastek husitská přijala až mnohem pozdšji) byla založena po odklonu části věřících a některých kněží katol. církve k „církvi národní“ v r. 1920. Její nábož. obce se postupně sdružily do 5 diecézí: západočeské v Pze, východočeské v Hradci Králové, moravské v Olu, slezské v Radvanicích u Ostravy a slovenské s podkarpatskou v Bratislavě. V čele této církve stála ústřední rada, kterou tvořili biskupové.

Izraelité (Židé) se sdružovali v židovských náboženských obcích v čele s představenstvem a starostou, dále pak v tuzemských svazech; židovské náboženské obce tvořily do r. 1919 v mnoha případech i samostatné obce správní či politické (jako městské části). Musíme ale odlišovat Židy z hlediska národnostního a Židy podle náboženské víry.

Také ostatní menší církve v ČSR byly založeny většinou na principu volby řídících orgánů. Katolická církev měla v republice i nadále také rozsáhlou síť církevních mužských i ženských řádů a jejich komunit v klášterech, v čele s představenými, které byly někdy také organizačně strukturovány a hierarchizovány.

Tolik k přehledu. Teď by to chtělo několik slibovaných čísel : - )

Náboženské vyznání ČSR v roce 1930 v %:

říms.kat. evang. čsl. řec. kat. žid. prav. bez

ČSR 73,5 7,7 5,4 4,0 2,4 1,0 5,8

z toho Čechy 74,8 4,6 8,7 0,1 1,1 0,2 10,2

Mor. a Slez. 85,9 4,9 4,5 0,1 1,2 0,3 2,9

Slovensko 71,6 16,7 0,4 6,4 4,1 0,3 0,5

Pod. Rus. 9,6 10,2 0,3 49,5 14,1 15,4 0,7

Příslušníci ostatních církví a vyznání nezískali ani jedno procento obyvatel (př. adventisté, babtisté, metodisté, čeští bratři, Jednota bratrská, starokatolíci). Celkem bylo státem povoleno 12 církví.

Témata, do kterých materiál patří