Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 11 - Období Druhé republiky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (127 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

díky přijetí vypukají demonstrace a Hodžova vláda padá. Je přijata nová (3. úřední vl.) vl. v čele s gen. Syrovým.

21. září se tedy koná druhá schůzka v Godesbergu (Z od Bavorska). Hitler zde žádá území, kt. později získalo Mnichovem+požadavky Maďarska a Polska. Chamberlain však rozhořčen odmítá a odjíždí ze schůze.

23. září byla vyhlášena všeobecná mobilizace. ČS vytvořilo vrchní velitelství ČS armády v čele s gen. Krejčím (velitelství bylo na Moravě u Vyškova-Račice). ČS armáda obsadila pohraniční pevnosti a připravovala se k obraně.

Před Mnichovem N jednotky operovaly v Javornickém, Šluknovském a Ašském výběžku+ v Břeclavi.

V září 1938 Hitlerův projev v Norimberku signál pro sudetské povstání v pohraničí, nastaly tvrdé boje (hodně i u nás – Habartov, Bublava, Stříbrná…)→ potlačeny čsl. vojskem a byla zakázána SdP a Henlein prchá do N.

Mocnosti doporučují pohraničí odstoupit → vláda premiéra Hodži to odmítá. Z tak nechává Hitlerovi volnou ruku (jako by smlouva ČSR-F neexistovala).

Zahraniční politika ČS do anšlusu

Včele byl E.Beneš (1918-1935), i po volbě presidentem a byl členem ČS strany národně socialistické. ČS neusilovalo o územní zisky, ale podílelo se na politice Společnosti národů+F bezpečnostního systému. Jeho programem byl mír.Ovšem už od vzniku státu zde byla problematika národnostních menšin.

F si snažila udržet vedoucí postavení a zajistit si mír soustavou spojenců (i ČS).

Došlo k rozhodnutí svolat konferenci. 2 dny před 28.9. 1938 vše cílilo ke kompromisnímu řešení. Hitler trval na svém ultimátu, ale zároveň naznačoval, že čeká další ústupky. Chamberlain večer prohlásil, že se kvůli ČS do války nepustí. Daladier dal na vědomí, že jednání nebylo dosud přerušeno. A Roosvelt naléhavě radil, aby se v něm pokračovalo. Mussoliny byl naladěn silně pro válku, ale především jen slovy, ne činy. ČS+SSSR připraveni na v. byli outsideři. 28.9.měla být mobilizována N armáda, jestliže ČSnepřijme požadavky )respektive jestliže k tomu nepřiměje i evr. demokracie). Incinenty vyvolávané sudetskými N v českém pohraničí stále pokračovaly.

Skandinávské státy vyhlásily striktní neutralitu. Belgie+Nizozemí částečnou mobilizaci, s úmyslem neposkytovat svá území žádné cizí moci. Švýcarsko nabádala Hitlera a Beneše k míru. Nikdo nemohl ještě tvrdit, zda válka vypukne či ne a nikdo přesně nevěděl, jaká měla která vláda úmysly-později se zjistilo, že všichni požadovali mír.

Myšlenka o konferenci(čtyř) se chytala několik dní, vlastně již cca 7 měsíců. Bezprostřední popud v době krize byl v nočních hodinách z 27. na 28.9. 27. 9. Beneš opouští ze strachu před bombardováním hrad.

  • Britský návrh (lorda Partha) tzv. time-table předpokládal obsazení Chebska a Aše k 1.10.

  • F plán (návrh Mussoliniho) navrhoval obsazení všech oblastí ležících mimo opevnění k 1.10. (u obou šlo o to zachránit Hitlerovu přestiž). Londýn prohlásil, že podpoří F plán, Bonnet slíbil, že VB.

Témata, do kterých materiál patří