Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 11 - Období Druhé republiky

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (127 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Prokomunističní autoři tvrdili, že SSSR nabídlo Praze pomoc(ale ne, nechtělo se vměšovat do konfliktu bez pomoci Z velmocí+ němělo kvalitní letadla a ani se sem nemělo kudy dostat). O záchranu ČS Moskvě nešlo.

Mnichovská dohoda byla důsledkem politiky appeasementu, výsledkem kampaně Sudetoněmecké strany a německé propagandy, která se dožadovala řešení otázky postavení německé menšiny.

Aby nedošlo ke střetům byla 30. 9. 1938 podepsána „dohoda o pohybech pro 1. Říjen a následující dny“ (3 km zóna odstupu, neutrální pásmo). 1. října 1938 začaly vojenské jednotky pod vedením generálplukovníka Wilhelma von Leeba obsazovat hranice ČS rep. Začali pošumavskou-jihočeskou oblastí a jejich postupu nikdo nebránil, ČS vojáci se z těchto území museli předem stáhnout. Zábor území se sestavoval podle národnostního složení obyvatelstva z roku 1918, ne podle současného stavu.

ČS zástupci (a hl. Beneš) vyvíjeli velkou diplomatickou snahu, která však nebyla nic platná (jen posunuli o 2h počátek vstupu-14h). Ještě 30.9. chtěli jednat v Berlíně s německým Andorem Henckem, VB. F a It. zástupci ČSR-Vojtěch Mastný-vyslanec v Berlíně, gen. Karel Husárek, plk. Štělánský a Jirka a diplomat Rudolf. Vl. Musela Berlínské požadavsky přijmout. Künzel.Jizerský-ten do března 1938 byl čs. vyslancem v Rakousku).

Jednalo se o o 5. Okupačním pásmu, územně nejrozsáhlejším, ztratili bychom většinu spojení mezi V a Z oblastmi. Ale N uplatňují extrémní vojem¨nská řešení. !!!!!

Rekonstruovala se vláda Syrového: min. zahr. Fr. Chvalkovský, min. bez portfeje H. Vavrečka

5.10. Beneš podává demisi.

Pracovalo se na ustavení hranic-čs. hraniční komise a N hraniční komise. N. nakonec vymohlo připojení více než 100 českých obcí. Jednalo se tedy nejen o V. ale i o VI. pásmo. =)vydán „zákon o opětovném sjednocení sudetoněmeckého území s N říší“

Snaha zabírat stále větší území-tento strach skončil až okupací Čech a Moravy 15.3. 1939.

Mnichovskou dohodou a následnou okupací byla rozrušena dosavadní územní integrita ČS státu.

V říjnu 1938 jsme museli odevzdat Polsku Těšínsko a Fryštát´Třinec, Jablůnkov, Mosty, Dolní Domoslavice, Dětmarovice, Orlová, Karviná a Suchá (polský velvyslanec Kazimír Papeé to požadoval). 11. 10. Však polské jednotky obsadily i Z část fryštátského okresu-Bohumínsko, Rychvald a Petřvald.

Důsledky Mnichova:

  • téměř znemožnění obranyschopnosti státu

  • ztráta pevností

  • negativní morální a psychický dopad na obyvatelstvo – nebránili jsme se – tzv. Mnichovský syndrom

  • ztráta důvěry v západní spojence

  • vzrůst moci komunistů, hlavně za války

  • ztráta třetiny území (Detschböhmen- S Čechy-od Orlických hor k Chebu-sídlo v Libereci, Sudetenland- od Javornického výběžku na západě po ostravskou pánev, včetně tzv. Kravařska-sídlo v Opavě,Z část rakouského Slezska, S Morava, Kuhländchen=novojíčínsko a fulnecko, Schönhengstgau=Zábřežsko, Svitavsko a část východních Čech s Lanškrounem, část severovýchodních Čech=Orlické hory; Deutschsüdmähren-J Morava-pás pohraničních okresů od Jaroslavic po Mikulov, zabíhající až na Hustopečsko a Pohořelicko-sídlo Znojmo, Böhmerwaldgau- od Českého Krumlova k Prachaticím-centrum Prachatice), průmyslové oblasti, suroviny, dopravní tepny

  • V říjnu 1938 získaly Slovensko a Podkarpatská Rus autonomii. Po okupaci německými vojsky 15. 3. 1939 byl na zbylém území Čech a Moravy vytvořen Protektorát Čechy a Morava. Na Slovensku byla 14. 3. 1939 vyhlášena Slovenská republika pod německou ochranou. Podkarpatská Rus byla 16. 3. 1939 obsazena maďarskými vojsky. V roce 1940 vznikla v Londýně exilová vláda a Státní rada v čele s prezidentem E. Benešem. 1942 prohlásily mnichovskou dohodu za neplatnou VB a F, 1944 Itálie a 1973 Německo.

Témata, do kterých materiál patří