Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 14 - Slovensko v období samostatné Slovenské republiky (1939 - 1945)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (69 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

C 14) Slovensko v období samostatné Slovenské republiky (1939-1945)

(politický systém a režim slovenského státu. Jeho mezinárodní postavení a zahraniční politika)

Tuto otázku předkládám zpracovanou ve dvou pohledech. První se zaobírá politickými dějinami od autonomie až ke konci odboje. Druhý spíše systémem a režimem samostatného Slovenského státu, tak jak je definována otázka. Přesto, že druhý pohled je zřejmě kvalitnější a lepší, je také složitější a bez znalosti politických dějin tak, jak jsem je popsal v první časti dosti zmatený. Proto bych doporučoval si přečíst pohledy oba. Rozsahově jsem se snažil udržet ještě otázku v přijatelné formě.

Od Mnichova k vyhlášení (důvody a jednání)

5.-6. října 1938 – setkání HSĽS (Hlinkova slovenská ľudová strana) a představitelů ostatních stran v Žilině. Předložena návrh na autonomii a ten byl přijat. 7. října pak autonomie přijata pražskou vládou a ta jmenovala zemskou autonomní vládu Jozefa Tisa. Vzniká Česko-Slovenská republika. Oficiálním názvem je Slovenská krajina. Vzniká slovenský sněm a slovenská vláda (autonomní mimo otázky zahr. Politiky, obrany, měny, rozpočtu ...). HSĽS je vydán „Manifest slovenského národa“, který zastává mírové řešení sporů v duchu mnichovské dohody.

2. listopadu dochází k vídeňské arbitráži a Slovensko ztrácí území jihu ve prospěch Maďarska (pětina Slovenska) a drobnější území připadají Polsku. Následuje silný politický posun doprava. Vzniká nová HSĽS, která v sobě slučuje strany ostatní – Strana slovenskej národnej jednoty. KSČ je zakázána = vláda jen jedné strany + německá DP (Karmasin) + maďarská strana Jána Esterházyho. Dochází k porušování základních občanských práv. Vliv Hlinkových gard. Odsun českých státních zaměstnanců. 18. prosince jsou volby jedné strany.

!!! Mnichovskou dohodou bylo ČSL jako celek chráněno mocnostmi, a tak Hitler upřel plány na vznik samostatného Slovenska, což by fakticky rozbilo ČSL jako celek a nebránilo tak dalšímu postupu proti Čechům.!!!

Místopředsedu vlády Ferdinanda Ďurčanského přijal Göring. Ten mu oznámil přání o samostatnost Slovenska (avšak bez vědomí či pověření vlády) Podmiňoval to tím, že se sejde slovenský zemský sněm. 12. února 1939 přijal Hitler Vojtěcha Tuku v Berlíně. Tuka vystupoval jménem Slovenského národa (opět ale bez pověření). Tuka: „Vkládám osud svého národa do vaší péče“. Jozef Tiso a Karol Sidor však se samostatností váhali. 6. března 1939 se sešli představitele vlády, sněmu a HSĽS a odmítli radikální stanovisko. Pražská vláda reagovala na pověsti o možné samostatnosti Slovenska vojenským zásahem 9. března (Homolův puč) a odvolala Tisa. Byla vyhlášena vojenská diktatura. 11. března jmenován Karol Sidor. Následovali neúspěšné snahy Hitlerových vyjednávačů. Hitler pozval do Berlína Tisa – zneuznal jeho odvolání a 15.3.1939 vstoupila německá armáda do Čech a vyhlásila Protektorát Čechy a Morava

Témata, do kterých materiál patří