Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 14 - Slovensko v období samostatné Slovenské republiky (1939 - 1945)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (69 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Maďarská menšina pod vedením Esterházyho se politicky neangažovala. Proti tomu menšina německá (150 000) v čele s Karmasinem se snažila vehementně prosadit. Karmasin byl státním tajemníkem. Snažil se o exteritorialitu slovenských Němců (německé státní občanství …). Deutsche Partei zřídila v Bratislavě Wepner Amt, která shromažďovala zprávy o protiněmeckých projevech. Její ozbrojené složky FS a německý tisk se silně podílely na štvaní židů. Rusinsko-ukrajinské obyvatelstvo se politicky téměř neangažovalo (1 poslanec). Těžká situace nastala obyvatelstvu odtržených částí, kteří žili v maďarském hortyovském režimu.

Život v samostatnosti

Zčásti kladná odezva samostatnosti. Lepší podmínky než v okolních zemích (do roku 1943). Zaměstnanost. Možnost rychlého postupu po odsunu českých úředníků. Válečná konjunktura vedla k výstavbě , prosperitě, odbytovým možnostem. Pokračoval kulturní rozvoj (42 – Akademie věd a umění). Tak se tvořil obraz Slovenské republiky jako blahobytu. Proti tomu však byla zřejmá podřízenost Slovenska německým zájmům. Válečná tažení byla zakrývána jejich glorifikací. Válce se začalo podřizovat celé slovenské hospodářství. Neschopnost Německa platit za zboží (vyčerpanost válkou) poškozovala Slovensko. Od roku 1943 se začala projevovat krize promítající se do životní úrovně obyvatelstva. Následovala korupce, černý trh, zvýšení cen a tím i zvýšení nespokojenosti obyvatelstva.

Židé

Antisemitismus byl součástí ideologie Hlinkovy strany. Protižidovská opatření byla zaváděna už autonomní vládou. Přesto za německého vlivu ještě zesílila. „Nás neobalamutí hloupou frází, že Žid je taky člověk. Židé jsou zástupci a agenti ďáblů …“ (leták 1940). Židé se dostávali mimo společnost i zákon. Od vyloučení z určitých zaměstnání následovala snaha zbavit je majetku (odebírání podniků a živností i nemovitého majetku) = arizace. Následovala izolace židů („Židům, cikánům a psům vstup zakázán“ – nápisy) Potom následovala ghetta a pracovní tábory. 9. září 1941 byl vydán protižidovský kodex na základě norimberských zákonů. (založeny na rasovém základě – ne na konfesijním) Následovaly neúspěšné protesty Vatikánu. Nakonec židé končili v německých vyhlazovacích táborech. 1942 – násilné transporty (60 000) Další protesty Vatikánu. Zděšení z antisemitských prohlášení samotného Tisa (kněz) Po okupaci Německem 1944 pokračovaly transporty (13 000). Podobný osud jako židé měli i slovenští Romové.

!!!Hlavní vinu však nese na osudu židů sama slovenská vláda!!!

Odboj a Povstání

Vzrůstala nespokojenost s režimem. Nespokojenost přerůstala v organizovaný odboj a přáním obnovit Československo. Odboj již od počátku organizovali komunisté s myšlenkou “sovětského Slovenska”. Odboj tvořený vyloučenými politiky se nazýval “občanský blok” Občanský blok tvořili nekomunisté, většinou slovenští evangelíci nespokojení s postavením katolické církve a Tisem. Občanský blok byl napojen na emigraci v Londýně. Vláda sledovala všechny podezřelé aktivity a hned v roce 1939 odhalila organizaci Revoluční mládež.

Témata, do kterých materiál patří