Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 15 - Československo v poválečné Evropě (1945 - 1948)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (82.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Na květen 1946 vyhlášeny první poválečné „svobodné“ volby. ČSNS prosadila tzv. bílé volební lístky – pokud někdo nebyl spokojen či si nemohl vybrat někoho z NF, tak v zásadě hlasoval prázdným vol. lístkem. Ferdinand Peroutka kontroval tento návrh článkem – „Nedáte-li červený, dejte aspoň bílý“. Komunisté neměli důvod volby neústavně narušovat, navíc celá EU se stávala více levicová. Vytěžili nejen maximum z poválečného růstu popularity levice a SSSR jako vítěze nad nacismem, ale díky slibům další pozemkové reformy získala většinu hlasů venkovského obyvatelstva. Zklamání naopak zažili ČSNS s pouhými 24 %. Jako třetí se umístili lidovci s 20 % a na posledním místě socdemáci (15 %). Zato na Slovensku jasně zvítězila DS a komunisté vzdor agresivní kampani, která místy hraničila s terorem, získala jen 30 %. Prezident Beneš, premiér Gottwald. KSČ nejvýznamnější resorty a převaha v národních výborech. Apolitický pouze L. Svoboda (obrana) a Jan Masaryk (zahraničí). Volby přinesly diferenciaci čsk. politiky. Komunisti si po neúspěchu na SVK stejně vytýčili „plán“ obdržet v příštích volbách 50% hlasů. A na ostatní partaje (krom socdemáků)začínají se dívat jako na opozici. Také nekomun. strany opustily představu semknuté jednoty. Bojovali s komunisty, vytvářeli přechodná, účelová spojenectví, ale nikdy se jim nepodařilo vytvořit trvalou spolupráci – převládli stranické zájmy. Také se nikdy neodhodlaly označit komun. politiku za protidemokratickou. Komunistický tlak vycházel z mimoparlamentních prostředků. Běžnou argumentaci kom. ministrů byly výhružky lidovými nepokoji a mocným spojencem byly sjednocené odbory Zápotockého. Triumfem komunistů bylo jejich držení bezpečnostního aparátu (min. vnitra, zpravodajství a státní bezpečnost). viz mostecká aféra, krčmáňský případ, spiknutí na SVK(kde vždy vystupoval agent provokatér snažící se zdiskreditovat nekom. opozici). Drtina, Zenkl, Masaryk obdrželi balíčky z výbušninou (září 1947)!!!

V průběhu 1947 zjevná krize NF. V zemi narůstala nespokojenost, způsobená nepříznivým hosp. vývojem. Produkty ze znárodněných podniků nebyly schopné konkurence na zahraničním trhu. Zemědělská produktivita klesla hluboko pod předválečnou úroveň. Mimořádné sucho=neúroda. Politikou NF bylo spojenectví s SSSR(nikdy nekritizovanou), i když projevy byly jako o „spojenci“ mezi Východem a Západem. S narůstající agresivitou SSSR na mezinár. kolbišti, změnou politického kursu oproti Jaltě, se svět ocitl na samém pokraji studené války a pro státy beroucí v úvahu také střední cestu, nebylo místa. Jednání s Mezinárodní bankou o úvěr(1946) uvázla na mrtvém bodě. Byla vyhlášená Trumanova doktrína (pouze demokratické státy USA hodlají podporovat) a záhy oznámen Marshallův plán(který fakticky rozdělil svět na dva mocenská centra). SSSR odmítlo ihned, své budoucí satelity si podřídilo, i když o něj měli veliký zájem. Z Čech do Moskvy delegace s Gottwaldem, zda mohou jednat o plánu, Stalin to kategoricky zamítl a oznámil, že by to kvalifikoval jako přečin proti CZESVK-SSSR spojenectví. Nikdo z delegace neprotestoval. A tak spadla železná opona a CZESVK stanulo před jejími branami (či za?). Je příznačné, že o delegaci či Marshallovu plánu nebylo diskutováno v parlamentě, nebyli informováni občané…vše NF. Pouze filmový týdeník z června 1947 hovoří o příjezdu delegace z Moskvy, která tam podepsala velmi výhodnou smlouvu s SSSR. No a tak milé děti, takhle skončila definitivně západnězahraniční politika.

Témata, do kterých materiál patří