Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 15 - Československo v poválečné Evropě (1945 - 1948)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (82.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

25. února (středa)

Komunisté činí další kroky k nahrazení NF, ustavuje se Ústřední akční výbor NF. Účastní se také sociální demokraté, významné osobnosti, odbory. Představitelé národních socialistů chtějí jednat s prezidentem, ale ten je nepřijímá. Od komunistů dostává listinu nové vlády a slibuje učinit rychlé rozhodnutí. Komunisté pokračují v nátlaku a od rána připravují velkou demonstraci na Václavském náměstí, která se má v případě prezidentova odporu přesunout na Hradčany. V pohotovosti je 6 tisíc ozbrojených členů Lidových milicí. V 16:30 odpoledne prezident krátce jedná s Gottwaldem. Oznamuje, že přijímá demisi ministrů a souhlasí s doplněním vlády podle Gottwaldova návrhu. Gottwald uvědomuje vedení KSČ a odjíždí oznámit tuto sqělou událost davu na Václavském náměstí („Právě se vracím z Hradu od prezidenta republiky. Dnes ráno jsem panu prezidentu republiky podal návrh na přijetí demise ministrů, kteří odstoupili 20. února tohoto roku. A současně jsem panu prezidentu navrhl seznam osob, kterými má býti vláda doplněna a rekonstruována. Mohu vám sdělit, že pan prezident všechny mé návrhy, přesně tak jak byly podány, přijal.“). Ve večerních hodinách proběhla přehlídka Lidových milicí a útvarů pohraniční stráže. Jediným viditelným odporem proti komunistickému postupu byla demonstrace - pochod asi pěti tisíc vysokoškoláků, učitelů a novinářů. Přes odpor Lidových milicí se jim podařilo projít na Pražský hrad. Mnoho jich bylo pozatýkáno, uvězněno, mnozí pak museli opustit školy. Prezident je nepřijal.

Existují různé názory na „Vítězný únor“:

  • komunisté jednali protiústavně a Beneš podepsal demisi pod nátlakem

  • převzetí moci nebylo převratem, ale jen obratným trikem komunistů; podpora armády, bezpeč. a dělníků bylo jejich svobodné rozhodnutí

  • završení dlouhodobého procesu, řízeného z Moskvy, započatého již v průběhu 2SV; usnesení o Bezpečnosti jenom vše urychlilo

Nastala doba budování totalitního polit. systému (moc soustředěna do rukou úzkého kruhu přátel, bez demokr. kontroly). Dochází k redukci počtu členů ČSNS na necelých 15tis. ze 600tis., socdemáci v červnu 1948 začleněni přímo do KSČ. Z práce propuštěno víc jak 250tis. lidí. Proběhly čistky na všech úrovních polit., hosp. a kulturního života. Volby z 30.5.1948 byly celé pod taktovkou KSČ, byla dána společná kandidátka NF (bez opozičních poslanců), pokusy o předvolební protikomunistickou agitaci ostře trestány. Konečně byly volby zfalšovány, takže podle „výsledků“ kandidátku NF volilo 89,2% voličů.

Na poč. června Beneš abdikuje, o týden později Klema Gottwald zvolen prezidentem a Zápotocký premiérem(pátá vláda poválečného CZESVK). Koncem června Všesokolský slet, kde byl Beneš obdařen sympatiemi a Gottwald pohrdáním = zatýkání a čistky uvnitř Sokola. K poslednímu na dlouhé časy sepětí demokratických sil došlo při pohřbu Edvarda Beneše 3.9.1948 (po dlouhé nemoci).

Témata, do kterých materiál patří