Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 15 - Československo v poválečné Evropě (1945 - 1948)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (82.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Národní fronta Čechů a Slováků a poválečný politický systém

Vnitropolitické uspořádaní po 2SV válce vycházelo z představy, že nelze, aby v nové vládě zasedaly ty osoby, které kolaborovali s nacisty. Ve výsledku toho byla vytvořena tzv. Národní fronta Čechů a Slováků (NF), jejichž členy se staly českosl. strany zúčastněné hnutí odporu v průběhu 2SV. NF se fakticky stala předstupněm totalitní vlády, když nedošlo k vytvoření opozice, samozřejmě musíme hledět na dobový kontext tvorby NF, ale třeba připomenout, že se jedná o nedemokratické princip uvedený do praxe v poválečném ČSR. Součásti NF byly tyto strany: ČSSD, ČSNS, ČSL, KSČ, KSS, DS. Lidovci a slovenští demokraté se hlásili k sociálním reformám, zbytek ke socialismu. Byly zakázány prvorepublikové strany (fašisti, agrárníci, živnostníci atd.). Existovaly jednotná odborová hnutí: ROH (před. A. Zápotocký; přesně ten, který dětem rozhlasem vysvětloval jak z Ježíška se stal Děda Mráz, vliv KSČ) a Jednotný svaz zemědělců (vliv socialistů).

Byla zdůrazňována kontinuita ústavy z r. 1920, ale prezidentskými dekrety byla značně upravena. Dekretami bylo vše řešeno až do 28. října 1945, kdy se sešlo Prozatímní NS.

Proběhla tzv. národní očista, která byla zabezpečena retribučními dekrety Beneše – tzv. malý a velký dekret – z r.1945 o potrestání nacistických zločinců, zrádců a kolaborantů(=NZZK) – požadavek odboje (viz Národní soud a mimořádné lidové soudy – viz článek na Podola od Pasáka: Vina a trest, problémy české kolaborace – článek je ve Zbrojce v jeho složce!): +K.H. Frank, J. Tiso, doživotní vězení-Beran, Stříbrný, Sýrový aj. Představa, že pokud se společnost zbaví těch, jenž vůči nacismu neobstáli, tak národ se stane lepší. Malí(drobní) kolaboranti hlasitěji odsuzovali ty větší, aby pozdní horlivostí omluvili svou předchozí vlastní zbabělost. A. Eliáš zavedl pojem pro ty, jenž jako na oko spolupracovali s nacisty v zájmu svého národa – wallenrodismus (je to z polských dějin, jen tak na okraj). Gottwald v rámci diskuse o potrestání NZZK mluvil, že je to zbraň, jenž podetne buržoazii. Odstraněni protivníku (vč. NZZK) či získáním zkorumpováním do vlastních řad bylo cestou jak KSČ posilovala svoje pozice!

Znárodněno klíčového průmyslu, podniků nad 500zaměstanců, bank a pojišťoven proběhlo 24.10.1945. V soukromém sektoru se soustředil pouze malý a střední podnikatel, stavebník, velkoobchodník. V důsledku toho vznikla tato hosp. soustava: kapitalistický, znárodněný a malovýrobní sektor. Ale také byl znárodněn majetek Němců a NZZK. 1.vlna pozemkové reformy proběhla do jara 1946 a z 2mil ha zkonfiskované půdy NZZK a Němců, bylo přidělováno zájemcům cca 13ha pro jednotlivce – osídlení pohraničí.

28.10.1945 zasedlo poprvé Prozatímní NS (paritně zastoupené). Beneš potvrzen prezidentem, Důležitá ministerstva v rukou KSČ – financí, informací, školství a zemědělství. Vzniklo předsednictvo vlády – předseda + 5náměstků=obdoba koaliční „5“.

Témata, do kterých materiál patří