Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 17 - Padesátá léta - období utváření komunistického monopolu moci

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (27.14 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

„Revoluční“ fáze, v níž se účtovalo se skutečnými i údajnými odpůrci režimu, vyústila v mohutnou sociální čistku. Odstupňovaná perzekuce (ztráta zaměstnání, studijních možností, prostoru pro veřejné působení, publikačních možností, …) postihla až 300 000 osob a poté byla jejich činnost utlumena. Režim sice pokračoval v radikálních a násilných opatřeních, zesílila ovšem snaha o „legalistickou fikci“ cestou zpřísňování a účelového vytváření zákonů i dalších právních norem (např. zákon č. 231/1948, který zaštítil soudní perzekuci, a zákon č.247/1948 o táborech a nápravných prací).

Soudní nezávislost byla zcela zrušena a soudnictví podřízeno komunistickému dozoru, jak vyjádřila slova ministra národní bezpečnosti Karola Bacílka: „o tom, kdo je vinen kdo je nevinen, kde končí omyly a chyby a nastává trestní odpovědnost, rozhodne strana za pomoci orgánů národní bezpečnosti.“

Odpor části společnosti nemohl v konfrontaci s represivní politikou zvítězit. Spontánní vystoupení, jako byly manifestace na XI.sokolském sletu začátkem července 1948, nebo při pohřbu Edvarda Beneše v září téhož roku, režimní představitel sice vystrašila, vedla však spíše k přitvrzení represí. Takzvaný třetí odboj, který se rodil ihned po únoru 1948 (a často navazoval na druhý, protiokupační odboj). Měl v dané chvíli příliš mnoho překážek. Nemohl počítat se skutečnou západní podporou, na rozdíl od jasného vymezení nepřítele v době okupace byla situace uvnitř společnosti složitější, odboji chyběla reálná naděje, že jeho aktivity mohou stav skutečně změnit. Mohl jen sázet na vzpouru v celém středoevropském regionu či nový válečný konflikt a následné vytržení ČSR z východního bloku. Přesto se takový boj, který sahal od násilných aktivit (většinou v sebeobraně) přes zpravodajskou činnost a poskytování necenzurovaných informací až po podporu pronásledovaných a přípravu odchodů do exilu, vedl přinejmenším do první poloviny 50.let. Ve vyhrocené podobě jej představuje příběh skupiny vedené syny válečného hrdiny Josefa Mašína, která při své činnosti a následném přechodu do Západního Berlína zabila několik osob v Československu a NDR. Odboj stál život stovky občanů, kteří zahynuli v přímém konfliktu s režimním policejním aparátem i na popravištích.

Počet různě perzekuovaných překročil několik set tisíc – jen nevině odsouzených v politických procesech bylo do konce 50.let asi 150 000, popraveno bylo minimálně 250 z nich. Jedním z nich byl generál Heliodor Píka (popraven v roce 1949, k smrti bylo postupně odsouzeno nejméně 31 vojáků a odbojářů z 2.světové války); dále předúnorová národně socialistická poslankyně Milada Horáková (popravena v roce 1950 po procesu, který byl zaměřen na diskreditaci bývalých politických elit); katolické hierarchy, např. slovenského řeckokatolického biskupa Pavola Gojdiče (zemřel ve vězení v roce 1960) či pražského arcibiskupa Josefa Berana, internovaného a izolovaného od r.1949 až do poloviny šedesátých let a následně „vypovězeného“ do Říma. Nepřehlédnutelné jsou i osudy lidí, jako by byl Jan Zahradníček (básník uvězněný po procesu s českými nekomunistickými spisovateli, zemřel pár měsíců po propuštění z vězení v roce 1960); oběti „číhošťského zázraku“ faráře Josefa Toufara, umučeného při výslechu v roce 1950, nebo hokejový brankář Bohuslav Modrý, odsouzený v roce 1950 s dalšími hokejovými reprezentanty za údajné uvažování o emigraci (zemřel na následky věznění). V jáchymovských uranových dolech, kde se těžilo pro sovětský atomový průmysl, a dalších věznicích po celé republice živořila tehdy za nelidských podmínek podstatná část národních elit. Nesmíme opomenout proces s bývalým generálním tajemníkem KSČ Rudolfem Slánským, popraveným s dalšími deseti funkcionáři v roce 1952, a doznívalo v procesu s budoucím generálním tajemníkem KSČ a prezidentem Gustavem Husákem, odsouzeným v roce 1954 na doživotí. V protikladu k tomu stál nepochybný sociální vzestup přívrženců komunistické politiky, kteří obsazovali uvolněná místa a v euforii budovali „novou společnost“.

Témata, do kterých materiál patří