Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




C 17 - Padesátá léta - období utváření komunistického monopolu moci

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (27.14 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Pokus o zlepšení sociálních podmínek obyvatelstva v Československu nebyl tedy doplněn razantnější změnou k demokratičtějším poměrům. Snad jen v oblasti kultury lze hovořit o „tání“, které sice ztěžoval cenzurní dohled a administrativní zásahy, objevovaly se však pokusy o prosazení nekonvenčních a svobodně vytvořených děl. Rozporuplnost doby mohou dokumentovat historie vydání a následné rozhněvané kritiky románu Zbabělci (1958) od Josefa Škvoreckého, který nepříliš lichotivě popisoval revoluci r.1945 na malém městě, nebo povolování a rušení kulturních časopisů jako Květen či Kultura.

Naopak rychle vymizel vstřícnější kurs vůči zemědělcům a od r.1955 se obnovil násilný postup při vytváření jednotných zemědělských družstev (JZD), opírající se o znevýhodňování, šikanu a zatýkání soukromých hospodářů. Do roku 1960 byla kolektivizace v podstatě ukončena, tzv. socialistický sektor obhospodařoval více než 90% půdy a nenávratně se změnila podoba českého venkova. Skončil i proces likvidace drobného soukromého podnikání, takže v roce 1960 tvořili soukromníci pouhých 0,4% obyvatel. Ve srovnání s bezprostředně sousedícími státy východního bloku byl přechod ke státnímu monopolu nejrychlejší a nejúplnější. Obnovování tvrdého postupu doložil i neustálevysoký počet obětí politických procesů (v letech 1956 – 1960 bylo odsouzeno více než 30 000 osob), o kterých se sice veřejně příliš nemluvilo, ale atmosféru ve společnosti ovlivňovaly. Podobně působila také nová vlna čistek ve státní správě; při třídních a politických prověrkách bylo na základě svého původu a minulosti různým způsobem postiženo v zaměstnáních několik desítek tisíc osob. Doprovázela je i zesílená ateizace společnosti a další perzekuce věřících.

Do 60.let vstupovalo Československo jako stabilizovaný sovětský satelit, od r.1957 opět s jediným vůdcem, když po smrti Zápotockého převzal Antonín Novotný i prezidentskou funkci. Vedení KSČ v roce 1960 sebevědomě deklarovalo, že socialismus v Československu „zvítězil“. Byl změněn název státu na Československá socialistická republika (ČSSR), zaveden státní znak s rudou hvězdou a jeho slovenská část byla zásadně přetvořena. Nová ústava z téhož roku zakotvila vedoucí úlohu komunistické strany (článek 4), prohlásila marxismus-leninismus za státní ideologii a silně omezila pravomoci Slovenské národní rady.

Témata, do kterých materiál patří