Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




1.Trojfázové obvody

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (2.7 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Připomeňme si jen, že fázové výkony zdroje a zátěže i výkon nulového vodiče počítáme stejným způsobem jako v jednofázových střídavých obvodech v harmonicky ustáleném stavu. Výkon zdroje a příkon zátěže získáme sečtením jejich fázových výkonů.

Je dán trojfázový obvod složený ze souměrného zdroje napětí o efektivní hodnotě napětí U a zátěže nakreslené na obr. 1.28. Pro velikost impedancí fází zátěže platí . Zakreslete počítací šipky veličin obvodu do schéma zapojení a stanovte výkony obvodu.

Obr. 1.28 Nesouměrný trojfázový obvod se zátěží zapojenou do hvězdy, příklad 1.5

Řešení:

Po zavedení imitancí zátěže

, , ,

,

,

si zadaný obvod překreslíme a zavedeme počítací šipky podle obr. 1.29.

Uvažujme souslednou soustavu fázových napětí zdroje

,

,

.

Obr. 1.29 Zavedení počítacích šipek a imitančního popisu k zadání příkladu 1.5

Zátěž není symetrická, takže musíme nejprve vypočítat hodnotu nulového napětí

a až poté můžeme na základě 2. Kirchhoffova zákona vypočítat fázová napětí zátěže ve složkovém tvaru

,

jejichž exponenciální tvar je

,

Fázové proudy určíme užitím Ohmova zákona v symbolickém tvaru, a to nejprve ve složkovém tvaru

,

a poté i ve tvaru exponenciálním

,

Kontrolu správnosti řešení provedeme podle 1. Kirchhoffova zákona

.

Fázorový diagram zátěže je nakreslen na obr. 1.30 vlevo a je z něj zřejmé, že obvod je nesouměrný, že soustava napětí zátěže není vyvážená (součet fázorů napětí zátěže není nulový, což snadno poznáme tak, že v komplexní rovině netvoří uzavřený útvar), že soustava proudů je naopak vyvážená a že fázory , a , jsou komplexně sdružená čísla. Z fázorového diagramu napětí zdroje a zátěže vidíme, že soustava napětí zdroje je vyvážená a že došlo k posunutí uzlu 0 zátěže vůči uzlu zdroje N, umístěného do počátku komplexní roviny ve směru kladné reálné osy komplexní roviny (+1) o hodnotu napětí a že velikosti napětí trojfázové zátěže přesahují velikosti napětí souměrného trojfázového zdroje.

Obr. 1.30 Fázorový diagram obvodu:zátěž,napětí zdroje a zátěže, příklad 1.5

Ze známých hodnot fázorů napětí a proudů nyní vypočítáme fázové výkony zátěže a zdroje, a to využitím jejich definic v exponenciálním tvaru

,

,

Připomeňme si jen, že v definici zdánlivého výkonu má proud komplexně sdruženou hodnotu, která je vyznačena hvězdičkou na pozici horního indexu. Komplexně sdružené číslo získáme z původního čísla změnou znaménka buď jeho imaginární složky, je-li zapsáno ve složkovém tvaru, nebo jeho argumentu (fáze), je-li a zapsáno v exponenciálním tvaru.

Složky zdánlivého výkonu zátěže a zdroje snadno určíme, uvědomíme-li si, že zdánlivý výkon první fáze zátěže a fáze A zdroje má jen reálnou složku, protože , že zdánlivé výkony druhé a třetí fáze zátěže mají jen imaginární složku, protože platí a že zdánlivé výkony fází B a C zdroje mají složky obě, protože platí . Složky fázových zdánlivých výkonů jsou

Témata, do kterých materiál patří