Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Siemens_tym 2

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (193.58 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Inovace a vynálezy pokračovaly. Společnost vybudovala první telegrafní síť v Rusku v roce 1853, po níž následovala telegrafní linka z Londýna do Kalkaty v roce 1870. V roce 1866, objevil Werner von Siemens dynamoelektrický princip, který otevřel nové dveře pro neomezené využívání elektřiny. V roce 1879, následovala první elektrická lokomotiva na světě a poté první elektrický automobil. Vynálezy a vedoucí postavení v oblasti průmyslu pokračují dodnes.

III. Cesta ke korupci

Počátkem dvacátého století, společnost Siemens působí celosvětově na všech kontinentech. Ačkoli je firma po druhé světové válce zdevastovaná, překvapivě začíná pronikat na rozvojových trzích v Asii, Jižní Americe a Africe, kde vidí šanci pro rozvoj. Do roku 1997 má společnost Siemens v Asii 45 000 zaměstnanců ve 70 podnicích. Také došlo k velkému rozšíření i v dalších regionech světa. Globalizace se firmě opravdu vyplatila, v roce 2001 společnost dosáhla rekordních tržeb.

Finanční úspěch společnosti Siemens byl ovšem podpořen neregulovaným obchodním prostředím, v němž byly nekalé obchodní praktiky považovány za běžnou věc. Před rokem 1999, byly německé společnosti schopny odečíst úplatky vyplácené zahraničním úředníkům jako náklady na podnikání v daňových přiznáních. V praxi k této situaci vždy nedošlo, neboť odpočet vyžadoval dokumentaci, která by svědčila o tom, že úplatek je součástí obchodní transakce. V roce 1999 proto Německo implementovalo úmluvu s Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), o úplatkářství zahraničních veřejných činitelů v mezinárodních obchodních transakcích. Avšak, i po platnosti úmluvy OECD společnost Siemens i nadále platila úředníkům úplatky.

Korupce a odměny se vyskytovaly právě na mnoha rozvojových trzích, ve kterých působila společnost. Nicméně, firma nebyla v těchto zemích jediná, která platila úplatky. Tato skutečnost byla tak rutinní, že knihy a záznamy společnosti Siemens zahrnují slova "užitečné výdaje", což je tradiční německý daňový termín, který ovšem ve skutečnosti znamená úplatky. Společnost Siemens prováděla celou řadu korupčních praktik, které mimo jiné zahrnovaly poskytování finančních prostředků vládním činitelům, proto aby firma vyhrála veřejné zakázky. Velká část těchto úplatků byla poskytována třetími stranami prostřednictvím obchodních konzultantů.

Když byla společnost Siemens poprvé obchodovaná na newyorské burze v roce 2001, její aktivity byly pod větším dohledem kvůli postavení v roli emitenta na burze cenných papírů. Tyto požadavky na emitenta zahrnovaly dodržování zákonů o cenných papírech, a také dodržování zákona o korupčních praktikách (FCPA). Avšak, společnost i nadále platila úplatky. Až po určité době se úředníci společnosti začali zabývat protikorupčními postupy a procedurami. Ve všech smlouvách se zástupci a třetími stranami byla zahrnuta tato protikorupční položka:

Témata, do kterých materiál patří