Konstrukce a dopravní stavby - otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Výroba betonu se zahájí smícháním příslušných složek v míchačce; tím vzniká betonová směs, kterou následně transportujeme na místo určení. Zde se ukládá do forem zvaných bednění (jež respektuje požadovaný tvar konstrukčního prvku), obvykle bývá žádoucí betonovou směs v bednění zhutňovat. Takto uložený a zhutněný produkt se nazývá čerstvý beton. Po dobu tuhnutí a tvrdnutí čerstvého betonu (vlivem hydratační reakce pojiva s vodou) je třeba zajistit jeho ošetřování a ochranu. Jakmile beton nabude (obvykle po 28 dnech) definovaných konstrukčních vlastností (pevnost, tvarová stálost), můžeme jej odbednit, potom hovoříme o betonu zatvrdlém. Konečné konstrukční vlastnosti zatvrdlého betonu závisí jednak na použitých složkách (správný výběr a jejich vzájemný poměr), jednak na kvalitě zpracování a způsobu ošetřování.
K výhodám betonu a konstrukcí z betonu počítáme:
pevnost a trvanlivost na vzduchu, ve vlhku i pod vodou; odolnost proti mechanickému poškození; odolnost proti požáru; u monolitických konstrukcí odolnost proti účinkům dynamického zatížení, a také možnost provedení libovolného tvaru; dále vodotěsnost a minimální požadavky na údržbu.
K nevýhodám betonu a betonových konstrukcí patří:
značná hmotnost konstrukčních prvků; problematické stavební práce při rekonstrukcích
a modernizacích; velký rozptyl fyzikálně-mechanických vlastností; tepelná a zvuková vodivost; objemové změny způsobené smršťováním a dotvarováním; malá odolnost proti agresivnímu prostředí; nesnadná kontrola hotových konstrukcí; obtížná recyklovatelnost použitého materiálu.
12. Dřevo jako stavební materiál – zaměřte se na mechanické vlastnosti dřeva.
- patří mezi nejstarší stavební materiály - obydlí, mosty (trámový most v Římě r.1625 př.n.l, r.1454 most přes Labe v Litoměřicích)
- problém tesařské spoje - oslabují základní profil
- přechod na příhradové konstrukce z trámových
- průmyslové objekty, zemědělské stavby, sportovní haly, výstavní pavilony, věže, stožáry, rozhledny, mosty, lávky, ...
- dimenzování - do 19.stol. pouze na základě zkušeností
20.stol statické výpočty, snaha o úsporu hmoty a kombinace s jinými materiály
- 29% listnaté stromy x 71% jehličnaté x 50%smrk x 15%borovice x 15%buk x 7%dub
- fyzikální vlastnosti dřeva - lepší vlastnosti má dřevo rovnoběžně s vlákny
- základní podmínky působení - vlhkost dřeva do 12% a teplota do 25˚C
- součinitel podmínky spolupůsobení - ovlivňuje únosnost
- vlastnosti - jsou v různých směrech různé
- tepelná vodivost - velmi malá, výhodný tepelně izolační materiál
- lehká opracovatelnost
- velmi dobrá pevnost při velmi malé objemové hmotnosti
- nevýhody: snadno podléhá živočišným a biologickým škůdcům, atmosférickým vlivům, je hořlavé, mění svůj tvar s vlhkostí..