vymezeni zak. pojmu
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
→ v rámci zkoumání ekonomických jevů si definujeme jaké veličiny a vztahy jsou předmětem našeho zájmu a ostatní faktory, přestože také ovlivňují zkoumané jevy, bereme jako neměnné (nebereme je v potaz);
→ např. budeme-li zkoumat otázku, do jaké míry závisí počet prodaných aut na ceně, musíme zajistit, aby všechny ostatní faktory (např. výše důchodů domácností, ceny benzínu, ceny náhradních dílů, aj.) byly v čase neměnné (za jinak stejných podmínek).
Jedním z nejvýznamnějších problémů ekonomického uvažování je subjektivnost – každý jednotlivec posuzuje ekonomické jevy prizmatem své předchozí výchovy a zkušeností.
Ekonomické zákonitosti se prosazují stochasticky (pravděpodobnostně), nikoliv deterministicky. Na rozdíl od přírodních věd můžeme pouze říci, že nastane-li jev A, pak s určitou pravděpodobností nastane rovněž jev B → veličiny ovlivňující ekonomické chování člověka nejsou objektivně měřitelné (např. jako hmotnost, dráha a čas ve fyzice).
Ekonomie je vědou exaktní, ale „méně exaktní“, než vědy přírodní, protože předmětem zkoumání ekonomie je člověk, jehož chování je obtížně předvídatelné, tedy ovlivňované subjektivními faktory → nelze měřit chuť, náladu, únavu, strach, důvěru, jistotu.
Ekonomie je také oproti jiným vědám více vědou politickou → zabývá se otázkami dotýkajících se všech členů společnosti, které mají bezprostřední vliv na blahobyt lidí.
Ve společnosti převládá víra v ekonomickou moc vlády. Lidé jsou přesvědčeni, že vlády mohou udělat hodně např. pro snížení nezaměstnanosti, hospodářský růst, růst mezd nebo pro sílu domácí měny.
Ačkoliv jsou ekonomické zákonitosti stále stejné, politika do určité míry ekonomiku ovlivňuje. Bude se tedy zřejmě lišit hospodářská politika pravicových a levicových vlád, ačkoliv ekonomické zákonitosti jsou stále stejné.
Bezprostřední dopad na ekonomiku má svoboda volby → na svobodě volby je založen tržní mechanismus.
Svoboda volby – možnost vybrat si mezi příležitostmi, které se nabízejí (využití volného času, výběr školy, zaměstnání atd.).)
Jedinec není pouze subjektem volby, ale také objektem volby.
Svoboda volby vede k soutěži a tedy ke konkurenci → je hybnou silou zdokonalování člověka a je motorem společenského vývoje.
Součástí svobody volby je riziko a nejistota.
Svoboda volby a snaha uspokojovat svoje vlastní zájmy je zdrojem motivace.
Tržní ekonomika je systémem, který je založen na ekonomické svobodě volby – na tržní konkurenci. Model tržní ekonomiky obstál v historické soutěži s alternativními ekonomickými systémy.
Soutěž motivuje k dobrým výkonům.
Systém založený na svobodě jednotlivce umožňuje člověku sledovat vlastní zájmy a zároveň uspokojovat zájmy jiných, tj. celé společnosti.
Pojem společenský zájem lze chápat tak, že každý jednotlivec zvyšuje své uspokojení, jestliže současně nesnižuje uspokojení jiného jednotlivce.
V tržním systému není sledování individuálních zájmů v rozporu s dosažením společenského zájmu → tím, že lidé směňují výrobky, sledují sice vlastní zájmy, ale zároveň uspokojují i zájmy druhé strany → směna je oboustranně výhodná.
Člověk se při dosahování svých cílů snaží maximalizovat své výnosy a přitom minimalizovat svoje náklady, tedy chovat se racionálně.