Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - Otázky ze zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.83 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Inflační mezera

Překročí-li aktuální produkt potenciální, potom dochází výraznému růstu cenové hladiny – vzniká inflační mezera.

Výrobní faktory jsou přetěžovány (přehřátá ekonomika). přetěžování výrobních zdrojů

Deflační mezera

představuje pokles aktuálního produktu pod potenciální a snížení cenové hladiny. Čím větší tato mezera je, tím nižší je výkon ekonomiky.

  1. Zakreslete a vysvětlete princip utváření krátkodobé a dlouhodobé Phillipsovy křivky.

v krátkém období je možné dosáhnout plné zaměstnanosti

předpokládáme neměnnost setrvačné míry inflace

křivka vyjadřuje poté zaměnitelnost mezi inflací a nezaměstnaností

v dlouhém období má trh práce tendence se vracet na míru přirozené nezaměstnanosti (to je stav, kdy se počet lidí, jež přišli o práci rovná počtu lidí, jež práci získali)

vlivem zásahů státu lze dosáhnout nižší nezaměstnanosti, tím se nám zvýší cenová hladina a časem se nezaměstnanost navrátí do bodu přirozené nezaměstnanosti, ale s vyšší inflací, pokud by se státní zásahy opakovaly, docházelo by pouze k růstu inflace

proto je nejlepší udržovat přirozenou míru nezaměstnanosti při udržení setrvačné míry inflace

cenová infl. roční vzestup

mezd

Philipsova křivka

míra nezaměstnanosti

  1. Definujte jak a proč se vyvíjelo ekonomické myšlení hlavního proudu.

Ekonomie hlavního proudu se vyvíjela už od starověku (Aristoteles, fyziokraté, David Hume).

Ekonomové se postupně snažili popsat různé ekonomické jevy, aby podle nich mohli provádět prognózy do budoucnosti.

Důležitou součástí hlavního proudu je klasická ekonomie s Adamem Smithem (laissez-faire, samoregulace trhu, cenový systém, první studie o inflaci, mezd). Dalšími byli Malthus a Ricardo, kteří se podíleli na zdanění, teorii hodnoty, rozdělování důchodů, zákon klesajících výnosů.

Pak přišla neoklasická ekonomie – závislost poptávky na mezním užitku (preference spotřebitelů), dokončení teorie o tržním mechanismu (Jevons, Meger, Marsal)

Pak přišel Keynes – Obecná teorie zaměstnanosti, úroku a peněz, jenž přeformuloval teorii peněz a cenové úrovně (od Marsala a Fischera), nutnost zásahů státu, plná zaměstnanost

Moderní ekonomie hlavního proudu vychází z klasiků, neoklasiků i Keynese. Objasňuje vztahy na již utvořených trzích, ale ponechává stranou procesy jejich utváření a nevysvětluje, jak začnou pracovat. Vzniká od konce 2 světové války (od 50 let 20 století), jejím hlavním zastáncem je Samuelson. Dochází ke spojení některých teorií keynesiánských a neoklasických do jednoho systému. Zavádí nový přístup k hospodářské politice, jež zohledňuje hospodářské cykly (v době krize a deprese využívat keynesiánskou teorii, v době oživení a konjunktury vycházet z neoklasické, jež usiluje o rozšíření prostoru pro fungování tržního mechanismu)

Témata, do kterých materiál patří