Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - Otázky ze zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.83 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Past na likviditu: nedostatečná účinnost monetární poptávky v době deprese. Vychází ze spekulačního motivu preference likvidity. Proto regulace úrokové míry CB není spolehlivou zárukou plné zaměstnanosti.

  1. Co je podstatou Friedmanovy Nové kvantitativní teorie peněz?

Tato teorie byla rehabilitací kvantitativní teorie peněz, kterou keynesiánci považovali za málo účinnou. Vychází ze 2 hlavních poznatků: stabilní charakter poptávky po penězích (teorie permanentního důchodu) a pochopení rozdílů mezi dlouhodobými a krátkodobými účinky změn peněžní zásoby, popření neutrality peněz v krátkém období.

V krátkém období změny nabídky peněz vedou ke změnám produkce a zaměstnanosti

Peníze jsou neutrální pouze v dlouhém období, ovlivňují pouze cenovou hladinu

Inflace vzniká pouze v okamžiku, kdy růst nabídky je rychlejší než růst reálného produktu

Východiskem teorie je analýza poptávky po penězích. Je sice funkcí mnoha proměnných, ale je to funkce stabilní.

Silná vazba je i mezi změnami nabídky peněz a nominálním národním důchodem. Nabídka peněz je dána zvnějšku a je nezávislá na fungování ekonomiky. Změny nabídky peněz vyvolávají změny v nominálním důchodu (monetární zásahy) tak, že se nejprve projeví ve změnách reálného důchodu (6-9 měsíců) a teprve poté ve změnách cenové hladiny (za dalších 6-9 měsíců). Celkové zpoždění mezi změnou množství peněz v oběhu a pohybem cenové hladiny činí v průměru 12-18 měsíců.

  1. Vysvětlete hypotézu životního cyklu a teorii permanentního důchodu.

Hypotéza životního cyklu

  • lidé rozvrhují svou spotřebu dle svých očekávaných důchodů v průběhu jednotlivých etap celého svého životního cyklu (mládí, střední generace, penze), eliminace velkých výkyvů ve spotřebě (c). Změny důchodů nemají tak velký vliv na spotřebu. Lidé usilují o zajištění spotřeby, jež je přibližně vyrovnaná v průběhu života. Úspory jednotlivce pak závisí na běžném důchodu, bohatství, očekávaných budoucích příjmech a věku. Spotřeba a úspory jsou závislé na demografickém vývoji a věkové struktuře obyvatelstva. Během života se spotřeba člověka mění méně, než jeho důchod. Zvýšení majetku o korunu má na spotřebitele menší vliv než zvýšení příjmů o korunu. Hypotéza životního cyklu dokázala, že změny důchodu nemají tak velký vliv na spotřebu jak keynesiánská ekonomie předpokládala.

Permanentní důchod – Friedman

  • člověk mění spotřebu pouze v reakci na změny důchodu, jež považuje za permanentní. Jedná se o složku běžného důchodu, má stálý charakter (malý vliv přechodných změn). Člověk jej očekává dlouhodobě, závisí na jeho bohatství, úrokové míře a očekáv. prac. příležitostí. Důchod = permanentní (očekávaný) + proměnlivý (neočekávaný). Permanentní důchod je spotřebován a proměnlivý šetřen. => stabilní charakter spotřeby. Vývoj spotřeby je výhradně závislý na očekávaném permanentním důchodu. Spotřeba je pak funkcí permanentního důchodu …. C = c*YP Při posuzování permanentního důchodu a přechodného jsou lidé velmi opatrní (3-5 let). Teprve až se přesvědčí, že se přechodný důchod změnil na permanentní, pak zvýši svou spotřebu. Z teorie permanentního důchodu vyplývá, že spotřeba je mnohem stabilnější než se předpokládalo.

Témata, do kterých materiál patří