Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - Otázky ze zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.83 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

2. zvýšení cenové hladiny na P2

3. Pokles reálného produktu D(Y2) na D(Y1)

4. pokles reálné peněžní zásoby na Ms2/P2, pokud ↑ cenové hladiny = ↑ nominální peněžní zásoby → se reálná peněžní zásoba nezměnila Ms1/P1=Ms2/P2

5. Ekonomika se vrací do původní rovnováhy A

  1. Kdy nastává rovnováha na trhu práce? Jak se určuje přirozená míra nezaměstnanosti a které faktory mají vliv na její změnu?

Pokud je míra nezaměstnanosti na úrovni přirozené míry nezaměstnanosti.

Přirozená míra nezaměstnanosti

Míra nezaměstnanosti: u = U / (L+U)

Na trhu práce dochází k pohybům:

a) míra ztráty práce = % lidí, kteří za určité období opustí zaměstnání

σ - míra ztráty práce,

L . σ = počet lidí, kteří za dané období opustili práci

Pokud se zvyšuje míra ztrátyàNezaměstnanost roste

b) míra nalezení práce = % nezaměstnaných, kteří za stejné období naleznou zaměstnání

φ - míra nalezení práce

φ . U = počet lidí, kteří za dané období našli práci

L . σ > φ . U → nezaměstnanost roste

L . σ < φ . U → nezaměstnanost klesá

L . σ = φ . U → nezaměstnanost se nemění

Míra nezaměstnanosti, při které je trh práce v rovnováze se nazývá přirozená míra nezaměstnanosti.

  1. Vysvětlete podstatu všech čtyř režimů měnové politiky.

    • Režim s implicitní nominální kotvou - cílování určité veličiny přijaté interně v rámci centrální banky, aniž by došlo k jejímu explicitnímu vyhlášení.

Předpokladem pro úspěšné fungování je vysoká důvěryhodnost centrální banky, jež umožní dosažení žádoucích změn inflace a jejích očekávání i bez explicitních cílů. Implicitní = samozřejmě předpokládaný, výslovně neuvedený, něco, co z něho přímo plyne

  • Cílování měnové zásoby - při řízení peněžní zásoby kolísá úroková míra s výkyvy domácího produktu. Monetaristé jako hlavní zdroj ekonomické nestability považují změny v peněžní zásobě (viz. monetární teorie hospodářského cyklu). Zaměření se na tempo růstu zvoleného peněžního agregátu. Východiskem je předpoklad, že růst cen je v dlouhodobém horizontu ovlivňován vývojem peněžní nabídky.

Problémy metody:

- volba peněžního agregátu vhodného k cílování

- v době finančních inovací, elektronizace a globalizace trhů se vazba mezi peněžními agregáty a cenovou hladinou rozvolňuje

- CB nemusí být schopna vybraný peněžní agregát řídit s dostatečnou přesností

Dlouhodobým cílem je pomalý, stabilní růst peněžní zásoby, zajištění dlouhodobé nízké inflace, stabilita ekonomického sytému bez náhlých změn v peněžní zásobě, metoda vychází ze zlatého pravidla měnového růst M. Friedmana.

  • Cílování měnového kurzu - CB se snaží prostřednictvím změn úrokových sazeb a přímých devizových intervencí zajistit stabilitu nominálního měnového kurzu vůči měně tzv. kotevní země, a tak z této země "importovat' cenovou stabilitu. K udržení daného měnového kurzu je nutná vhodná kombinace hospodářských politik zajišťující nízký inflační diferenciál vůči kotevní zemi, dostatečné devizové rezervy, udržení konkurenceschopnosti a celkové důvěryhodnosti země včetně jejího institucionálního a právního rámce a politické stability. Hlavní nevýhodou je ztráta autonomie měnové politiky (CB v podstatě nemá kontrolu nad peněžní zásobou).

  • Cílování inflace - začátek v 90. letech 20. stol. (první Nový Zéland). Od roku 1998 ČNB. CB s předstihem veřejně vyhlásí inflační cíl F určitou míru inflace (či posloupnost cílů), o jehož dosažení bude usilovat. Pro veřejnost je toto srozumitelné pravidlo. Jedná se o aktivní a přímé formování racionálních inflačních očekávání. Režim zahrnuje do svého rozhodovacího schématu velké množství informací: měnový kurz, peněžní agregáty, trh práce, dovozní ceny, ceny výrobců, mezeru výstupu, nominální a reálné úrokové sazby, nominální a reálný měnový kurz, hospodaření veřejných rozpočtů apod. Nejčastěji se volí inflační pásmo (možnost reakce na nákladové šoky). Inflační cílování je stabilizačním prvkem. Inflační cíle se musí dodržovat a nesmí se často měnit. Pro dodržení inflačního cíle může CB použít měnovou restrikci. Zranitelné místo inflačního cílování F reakce na nákladové šoky (např. růst ceny ropy). Nákladové šoky způsobují pokles domácího produktu a zároveň tlačí na růst inflace. Pro dodržení inflačního cíle by CB musela použít restrikci, což dále sníží produkt ekonomiky. Inflační cílování by mohlo přivést ekonomiku do recese.

Témata, do kterých materiál patří

Podobné materiály