Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 RMAKP - Otázky ze zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.83 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  1. Vysvětlete investiční multiplikátor. K čemu slouží? Co je jeho nedostatkem.

Investiční multiplikátor znázorňuje význam investic, vliv přírůstku investic na mnohonásobný nárůst národního důchodu.

Přírůstek investic vyvolá přírůstek národního důchodu v investičním sektoru (důchody jsou vynakládány na spotřebu) a ve spotřebním sektoru.

Velikost multiplikátoru závisí na mezním sklonu ke spotřebě. Mezní sklon ke spotřebě vyjadřuje přírůstek spotřeby vyvolaný přírůstkem důchodu o jednotku.

Geometrická řada tvorby důchodů (znázorňuje vztah mezi investicemi a vytvářeným národním důchodem)

dY = dI + c *dI + c2 * dI + c3 * dI + c4 * dI + ...

dI - přírůstek investic

c - mezní sklon ke spotřebě

dY - přírůstek národního důchodu, vyvolaný těmito investicemi.

První člen řady dI – udává přírůstek důchodů v investičním sektoru, který se rovná přírůstku investice. (část je uspořena a část je vydána na spotřebu). Následující důchody jsou vždy menší než předchozí důchody. Součtem geometrické řady důchodů dostaneme vztah:

dY = 1 / (1 - c) . dI

1 / (1 - c) - investiční multiplikátor (multiplikátor je číslo větší než jedna, protože sklon ke spotřebě c je vždy menší než jedna).

Důchodotvorný efekt investic byl použit k vysvětlení nutnosti veřejných investic, jako nástroje v boji s depresí a nezaměstnaností.

Nedostatkem Keynesova multiplikátoru je zahrnutí pouze účinku investic na poptávku, nikoliv na nabídku. Z krátkodobého hlediska sice roste poptávka, ale následně se zvyšují i výrobní kapacity, což představuje přírůstek nabídky

  1. Vysvětlete základní režimy měnových kurzů. Vysvětlete pojmy vztahující se k posilování či oslabování měn. Co je to měnový systém ERM (ERM 2).

Měnový kurz = cena jedné měny vyjádřená v jednotkách jiné měny (podíl domácí měny ku zahraniční). Rozdělujeme na nominální a reálný

  • nominální měnový kurz = měnový kurz vyhlašovaný (např. CB)

  • reálný měnový kurz = vychází z parity kupní síly – srovnává co si za určitou částku můžu koupit u nás a v zahraničí – porovnává cenové hladiny dvou států (ER = E *Pf/P)

Fixní (pevný kurz) = měnový kurz s limitovanými hranicemi pásma fluktuace kolem fixní hodnoty, stanovený CB, pevně stanovený, CB monetárními zásahy hlídá jeho dodržení

Pokud dojde k růstu kurzu, hovoříme o devalvaci, při poklesu (zhodnocení měny) o revalvaci

Plovoucí (floating) kurz = kurz je určován na trhu vlivem síly nabídky a poptávky, dále se dělí dle stupně vládních zásahů na volně plovoucí a řízený plovoucí systém. U tohoto kurzu hovoříme o depreciaci (růst kurzu a oslabení měny) a apreciaci (pokles kurzu a posílení měny – růst Importu)

ERM = předchůdce ERM II, který byl zrušen v 1999 v době zavedení eura, dříve se také vytvářelo fluktuační pásmo, které bylo oproti systému ERM II (+- 15%) mnohem užší (+-2,25 %). ERM II = systém fixního výměnného kurzu se stanovenou centrální paritou měny participující v tomto systému vůči euru a povoleným pásmem fluktuace kolem této parity). Mechanismus fixování zúčastněných měn na euro v rámci fluktuačního pásma. Měna účastnící se v ERM II má stanovenou centrální paritu oproti euru a šíři fluktuačního pásma pro pohyb devizového kurzu. Jedná se o jedno z konvergenčních kritérií pro přijetí jednotné měny euro

Témata, do kterých materiál patří