Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Makroekonomie 2 - Zápisky z hodin

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (463 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Racionální očekávání a neúčinnost měnové politiky

Podle hypotézy o neúčinnosti politiky lidé předvídají důsledky známé hospodářské politiky, vtělují je do svých racionálních očekávání a tím od samého počátku neutralizují své účinky. Účinná by mohla být pouze politika, která je pro lidi překvapením.

Desinflační politika a koeficient obětování

- pokud je v zemi vysoká setrvačná inflace, CB ji snižuje dezinflační politikou – restriktivní měnovou politikou zaměřenou na snížení setrvačné inflace – to je spojeno s poklesem domácího produktu

koeficient obětování = vyjadřuje, o kolik procent klesne reálný domácí produkt, má-li se snížit inflace o jeden procentní bod

dezinflační politika:

  1. razantní – vede k rychlému snížení inflace, ale velké nezaměstnanosti

  2. gradualistická – snižování inflace postupně, nezaměstnanost se nezvýší o tolik, protože se to rozloží do několika let

Na první pohled není zřejmý, při které dezinflační politice je koeficient obětování větší. Je-li Phillipsova křivka velmi strmá, je koeficient obětování malý (tvrdí to stoupenci školy racionálních očekávání). Jestliže se prac. trhy vyčišťují a lidé tvoří rac. očekávání, stačí, aby CB zveřejnila záměr provést měnovou restrikci, a lidé rychle sníží ceny a mzdy, aniž by se musela zvýšit nezaměstnanost.

Protože aktivistická politika není příliš úspěšná, existují režimy, které pro měnovou politiku stanovují určité pevné pravidlo:

  1. Režim stabilního měnového kurzu

- tento režim zbavuje CB možnosti, aby ovlivňovala AD, růst peněžní zásoby není výsledkem měnové politiky ale vývojem platební bilance (tlak na schodek – CB musí nakupovat dom. měnu, aby zabránila depreciaci)

=> CB nemá fakticky kontrolu nad peněžní zásobou

- působí jako protiinflační kotva – tento režim nutí CB k měnové disciplíně

  1. Pravidlo stálého měnového růstu

- CB si jako zprostředkující cíl vybírá mezi úrokovou mírou nebo peněžní zásobou

- když se CB orientuje na stabilizaci úrokové míry, mění peněžní zásobu v odezvu na změny domácího produktu (růst produktu znamená vyšší poptávku po penězích, tedy tlak na zvýšení úrokové míry – CB musí natisknout víc peněz)

- chce-li CB stabilizovat peněžní zásobu, musí nechat úrokovou míru, aby kolísala spolu s kolísáním domácího produktu

- pravidlo stálého měnového růstu: zvolit určité tempo růstu peněžní zásoby a to pak dodržovat, bez ohledu na pohyby tržních úrokových měr a hospodářské fluktuace (monetaristé)

- výhody:

  • když se CB podřídí takovému pravidlu, měnová politika bude transparentní a důvěryhodná

  • zmírnění hospodářských fluktuací, protože ty jsou podle monetaristů vyvolávány právě náhlými změnami peněžní zásoby

  • dlouhodobě nízká inflace

Témata, do kterých materiál patří