Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Průvodce psychologií osobnosti a sociální psychologií 2

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (379 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

2. jak je jedinec v tomto okamžiku připraven, k tomu, aby nějaký děj mohl probíhat, v jakém je okamžitém rozpoložení, aktuálním duševním stavu (psychickém stavu).

3. nebo popisují relativně stálé obecné rysy (vrozené i získané dispozice člověka), které umožňují v určité míře i předpovídání chování jedince v určitých situacích.

7.1 Psychické procesy

Prožívání a chování člověka je proměnlivé, podle toho, co se děje v okolí a těle jedince. Každý jedinec, je vybaven pro přežití v měnícím se prostředí, musí umět poznat, kdy mu hrozí nebezpečí, musí umět najít potravu, pamatovat si své okolí, poučit se z prožitých situací, umět se dorozumět s ostatními lidmi, musí dojít k aktivaci jeho energie, aby se mu vůbec něco chtělo dělat a mnoho dalšího. Psychické procesy slouží jedinci k poznávání okolního prostředí kombinací smyslového vnímání /něco vidí, zaslechne, vnímá změnu polohy svého těla, cítí dotek/ zpracování těchto informací v mozku /vyhodnocením, zda jde o důležité informace, pak se na ně zaměří pozornost, nebo nepodstatné, na které se pozornost nepřepíná a jejich propojením mezi sebou i s dřívějšími informacemi. Informace pak dále myšlenkově zpracovává a podle svých záměrů /motivace/ může reagovat odpovídajícím chováním, což napomáhá udržování přiměřené rovnováhy vnitřní i ve vztahu k okolí. Jde o děje, vyjadřují duševní děje průběh změn od počátečního stavu ke konečnému.

§ Poznávací (kognitivní) procesy : Smyslové (vnímání, představy, fantazie)

Rozumové (pojem, soud, úsudek, myšlení, řeč)

§ Procesy paměti : zapamatování, uchování, vybavování

§ Procesy motivační: emoce, city, vůle

7.2 Psychické stavy

Jsou vnitřní podmínkou, připraveností k určitému jednání, k duševním dějům. Jde především o:

§ Stavy pozornosti

§ Citové stavy - nálady (Čáp,1997, str.15)

Poznávacími procesy získáváme informace o světě kolem nás, utváříme si obraz tohoto světa a podle svého vlastního obrazu o světě pak jednáme. Různí lidé si ale vytvářejí zcela odlišné obrazy o světě, čím je to způsobeno?

Vraťme se do obecné psychologie, zopakovat si některé základní zákonitosti vnímání i pozornosti (Nezapomínejte pozornost je jednou z vnitřních podmínek toho, zda něco vnímáme či ne!), která naše vnímání a tím i utváření našeho obrazu o světě významně ovlivňuje.

Osobnostní faktory uplatňující se v poznání- “filtr osobnosti”.

Poznání je výběrové, správně vnímáme jen některé stránky podnětového pole (celé situace) a jiné potlačíme, uvědomíme si je později slabě nebo zkresleně, některé nevnímáme vůbec. Vybíráme si co a jak vnímáme, dva lidé i když se dívají na stejnou situaci, ve stejnou chvíli, nevidí totéž! Každý z nich si všimne jiných detailů, bude to mít pro něho trochu odlišný význam a pravděpodobně i jinak zareaguje.

Témata, do kterých materiál patří