Průvodce psychologií osobnosti a sociální psychologií 2
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
“…Každý z nás si doslova volí, tím, jak věnuje pozornost různým věcem, jakého vesmíru se bude sám sobě jevit obyvatelem” ( James, 1890 in Balcar, 1983,str.99)
říkal jeden psycholog v minulém století a platí to stále.
Obecná psychologie na vnímání jednoduchých figur - na smyslových klamech, ukazuje, že náš obraz skutečnosti je nepřesný i při vnímání jednoduchých geometrických tvarů, podle umístění v prostoru .
Díváte se na dutý tvar osvětlený zprava
nebo vystouplý tvar osvětlený zleva ?
Zőllnerův obrazec: Které linie obrazce jsou rovnoběžné?
Ve složitějších poznávacích pochodech, se s narůstající komplexností toho co vnímáme stále více uplatňují osobnostní faktory. Můžeme si je zhruba rozdělit do dvou skupin podle délky trvání na přechodné a trvalejší vlivy.
Pozornost
je nejdůležitějším duševním stavem, který ovlivňuje aktuální funkční zdatnost jedince, působí silně na průběh a výsledky jeho činností, uplatňuje se i v poznávání.
Je funkcí celkového stavu organismu a zvláště některých oblastí centrálního nervového systému, z fyziologického hlediska jde o stav aktivace. Aktivace CNS se plynule mění v průběhu dne (biorytmy) i v průběhu delších časových úseků.
§ bezvědomí
§ nejnižší přirozený stupeň aktivace je hluboký spánek,
§ ztráta vědomí vnějšího světa, sny
§ snížené stavy aktivace - přechod spánku a bdění, denní snění,nebo stavy únavy, kdy jsou méně přesné pohyby, snížená pozornost, v důsledku toho dělají lidé časté chyby. Tento stav velmi nebezpečný např. pro řízení auta, zvýšené nebezpečí nehod.
§ střední aktivace – stav, kdy se cítíme svěží, v pohodě, dobře se soustřeďujeme na každodenní práci
§ zvýšená aktivace- stav zvýšeného napětí při náročných úkolech pracovních, sportovních, zvýšená pozornost, ale dříve nastupuje vyčerpání!
§ vysoká aktivace – organismus připraven k maximálnímu výkonu, což se projevuje zrychlením dechu, tepu, zvýšením krevního tlaku, zvýšenému podráždění v CNS, emocionálně mluvíme o stavu afektu, pozornost je zaměřena na zdroj afektu,
Aktivace se snižuje i nedostatkem nové stimulace, třeba stejnotvárností působících podnětů jaké poskytuje houpání v kolébce, ale i dlouhá jízda ve tmě po rovných úsecích dálnic!!
Naopak zvýšit aktivaci lze novými podněty stimulujícímu RET (pohyb, osprchování, hudba i stimulujícími látkami jako kofein v kávě, thein v silném čaji) jsou to osvědčené prostředky, užívané studenty, řidiči i na dlouhých cestách.
Pozornost je psychický stav, který zajišťuje na určitou dobu soustředění člověka na jeden jev nebo jednu činnost.
Vlastnosti pozornosti:
§ Přepojování pozornosti mezi dvěma činnostmi, pokud je jedna plně automatizovaná a vědomá kontrola činnosti stačí jen při překážkách (jízda autem a hovor, který umlká na křižovatkách., pletení při sledování televize).