Průvodce psychologií osobnosti a sociální psychologií 2
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
13.4 Strategie zvládnutí stresu i obranné mechanismy.
Adaptabilita a “koupink-couping” /zvládání stresu/ je pravděpodobně nejtypičtější charakteristikou života. Je to to, co vyjadřujeme termínem “život”. Ztráta této schopnosti je pak to co označujeme slovem “smrt”.
Oč jde? Posilovat v těle vlastní obranné mechanismy boje se stresem.
H.Selye
V testu “Odhad rizik ztráty kondice” Sýkora-Dvořák /1998/, vycházejí z původní stupnice Holmes–Rahe, aktualizují ji a upravují hodnocení rizik. Sčítají pouze události posledního roku. Jestliže součet všech položek je menší než 150, nejste stresem a ztrátou kondice ohrožováni. Mezi 150 až 200 je riziko ztráty kondice malé, mezi 200 a 300 střední a přes 300 značné.
Je-li stupeň vašeho ohrožení vysoký:
Naučte se žít se svým stresem!
Autoři doporučují: “..několik praktických postupů, které mohou mírnit dopad stresu na zdraví lidí….Za nejdůležitější považují:
§ vytvoření priorit, definice toho, co daný jedinec pokládá pro sebe za nejdůležitější, to mu umožní vidět doléhající nároky v širší perspektivě svého života. Je možné racionálně pochopit, že překonávání tenzí, vyvolaných záležitostmi, jež byly definovány jako nedůležité, je vlastně zbytečně vyplýtvanou energií.
§ vyhýbání se stresu,.. předpokládá inventuru opakujících se drobných nepříjemností, což umožní hledání způsobů, jak jim prostě předejít.
§ dovednost “vypnout se”, to znamená najít způsob, jak přestat být obtěžován stresujícími vlivy. V každodenním rytmu to znamená jít na procházku, na úrovni týdne rozumný odpočinek během víkendu a v ročním měřítku sem patří vhodně strávená dovolená
§ rozšíření interpersonálních vztahů, od přátel lze získat, nejen informace, nýbrž i podporu a porozumění a tím zpětnou vazbu,důležitou pro korekci vlastního jednání a chování. Odstraňování nevhodných způsobů chování a jednání vede ke snížení počtu zbytečných interpersonálních konfliktů a z nich plynoucích stresogenních následků.”/Dvořák-Sýkora,1998, str.68/
Tyto praktické rady v sobě spojují dvě hlavní teoretické strategie zvládání stresových situací, lidé většinou používají obou typů strategií, i když si z dětství přinášejí, pro sebe typické převažující způsoby řešení.
Člověk se může zaměřit buď na zvládání problému, který situaci vyvolal a pokouší se nalézt způsob, jak ho vyřešit, změnit nebo jak podobnou situaci včas rozpoznat a vyhnout se jí. Pro zmírnění zátěže běžného života doporučuje Křivohlavý /1994/
§ Pokusit ubrat zátěž, / naučit se říci NE/
§ Nějaké činnosti lze zkrátit, lépe hospodařit, se svým časem
§ Důvěřovat schopnostem druhých lidí, a delegovat na ně některé úkoly
§ Spolupracovat s dalšími lidmi