Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




vypracovane-otazky-na-zkousku-z-chemie-u-honiga

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (62.34 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Rozpouštědlo – látka, která je v přebytku k ostatním, rozpouští se v ní pevná látka

Pravý roztok - největší stupeň disperze, rozpuštěné látky jsou dispergovány molekulárně, či iontově.

Základní vlastnosti-a) roztoky plynů v kapalinách - plyn ve styku s kapalinou se rozpouští, až se mezi plynnou a kapalnou fází ustaví rovnovážný stav, ve kterém je koncentrace plynů v kapalné fázi dána jeho rozpustností za daného tlaku a teploty

b) roztoky kapalin v kapalinách - kapaliny mohou být vzájemně

-neomezeně mísitelné (voda-kyselina sírová, alkohol-voda)

-omezeně mísitelné (částečně vzájemně rozpustné, po vzájemném nasycení vytvářejí dvě fáze, např. anilin-voda

-nemísitelné (vzájemná rozpustnost je minimální, např. voda-rtuť)

c) Solvatace: při rozpuštění tuhých látek v kapalinách reagují molekuly nebo ionty rozpouštěné látky s molekulami rozpouštědla, kterými se obklopují. Je-li rozpouštědlem voda, mluvíme o hydrataci.

K udržení jedné molekuly nebo iontu tuhé látky v roztoku je zapotřebí velkého množství molekul rozpouštědla, nemůže dojít k neomezenému rozpouštění tuhých látek – max. do vytvoření NASYCENÉHO ROZTOKU (v něm je koncentrace tuhé látky přesně určena její rozpustností za dané teploty, zbytek tuhé látky zůstává nerozpuštěn).

Přesycení: u roztoků nasycených za vyšší teploty, ochlazováním se vylučuje přebytek látky (roztok však zůstává nadále čirý), k velmi rychlému vyloučení tohoto přebytku dochází při náhlém otřesu, nebo přidáním krystalku tuhé rozpouštěné látky.

Slitiny: tuhé (příp. kapalné) soustavy dvou nebo více kovů (případně kovů s nekovy), které po roztavení, promíchání a ztuhnutí tvoří mechanicky soudržný celek mikroskopicky homogenní nebo heterogenní.

Podle mísitelnosti jednotlivých kovů:

- slitiny tvořící mřížkové substituční sloučeniny

obsahují kovy neomezeně se mísící, které se mohou vzájemně vyměňovat; atomy (ionty) přibližně stejně velké; krystalová struktura se nemění, mění se pouze mřížková konstanta

- slitiny tvořící vložené mřížkové sloučeniny

tvořeny kovy omezeně se mísícími; odlišná velikost atomů při stejné struktuře nebo mírně odlišnou strukturu při stejné velikosti; smísení těchto atomů vyvolává napětí, které dovolí do základní mřížky vstoupit jen omezenému počtu cizích atomů

Slitiny obsahující intersticiální sloučeniny: - sloučeniny Cr, Mn, Mo, Fe a dalších kovů s nekovovými prvky jako je C, N, P atd.

- nekovový prvek nenahrazuje kov v krystalické mřížce, ale vstupuje do mezer mezi kovovými ionty v určitém poměru (Fe2N, Fe3C,Cr2N)

Slitiny tvořící eutektické směsi: - vznikají u kovů, které se spolu neslučují (nemísí) – např. směs Bi a Cd, přibýváním Bi ve slitině se bod tuhnutí snižuje do min., kterému se říká eutektický bod, pak se náhle zvyšuje

Témata, do kterých materiál patří