Otázky ke zkoušce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Lidové soudy :
Nikým nevolené a nekontrolované orgány
Mohli soudit na 5 let nebo na smrt
Mohli odsoudit kohokoli jako donašeče
Mimořádný lidový soud :
Výhradně pro nacisty
soudy činné v letech 1946-1947
700 rozsudků smrti, 20.000 lidí odnětí svobody
rozhodně nedemokratické
1 soudce z povolání + 4 soudci z lidu
Samospráva a státní správa
neobnovení samosprávného systému, který 100letou tradici (kvůli manipulovatelnosti, nikoli zprůhlednění)
národní výbory :
okresní (ONV)
Místní (MNV)
Zemské (ZNV)
40. Únor 1948
Označení událostí v Československu mezi 17. a 25. únorem 1948. Znamenaly přechod od (vnějškové) demokracie k totalitě. Akcelerátorem byly spory ve vládě, snaha KSČ převzít moc, změny ve vedení Sboru národní bezpečnosti (SNB), které prováděl ministr vnitra za KSČ Nosek.
V tehdejší vládě bylo 26 ministrů, z toho 9 za KSČ, 3 za Sociální demokracii, 12 nekomunistů (ČSNS, ČSL, Demokratická strana) a dva nestraníci (Svoboda, Masaryk). Předsedou vlády byl Klement Gottwald.
Vláda přijala 13. února 1948 proti vůli komunistických ministrů usnesení, které mělo zabránit změnám v SNB, díky kterým neměly být vyšetřovány politicky motivované případy (Krčmaňská aféra, Mostecká aféra). Na následující schůzi vlády měla být projednána zpráva ministra spravedlnosti o zneužívání SNB komunisty, čemuž ale Gottwald zabránil. Tím začala vládní krize. Nekomunističní ministři za ČSNS, ČSL a Demokratickou stranu plánují v případě nesplnění usnesení podat demisi. Spoléhají přitom na podporu sociálních demokratů a prezidenta Beneše, který by mohl jmenovat úřednickou vládu, případně mohl vypsat předčasné volby.
O tomto plánu nekomunistů informuje Gottwald Beneše, ten ho odmítl a slíbil, že jmenuje pouze vládu s účastí všech stran. Sociální demokraté chtěli zachovat vládu Národní fronty.
V následujících dnech proběhlo mnoho jednání mezi nekomunistickými stranami. Převažoval názor, že by ministři měli podat demise, pokud nebude splněno usnesení ze 13. února. Snažili se také získt podporu Jana Masaryka, ale ten rezignovat odmítl. V sobotu 21. února proběhla komunistická demonstrace na Staroměstském náměstí. Účastníci vyzývali k vyřešení krize a k doplnění vlády Gottwaldovými kandidáty. Jsou budovány Akční výbory Národní fronty a Lidové milice. Docházelo k zatýkání odpůrců KSČ, přijížděli vojenské jednotky z pohraničí, byla hlídána strategická místa v Praze (mosty, rozhlas,..). Komunisté byli podporováni Sovětským svazem. Prezident se snažil udržet pohromadě Národní frontu, to však Gottwald odmítá.
24. února v poledne začala generální stávka (účast 2,5 milionu lidí). Došlo k obsazení Lidového domu (sídlo Sociální demokracie) Lidovými milicemi. Sociální demokraté se pod tímto tlakem rozhodli pro účast v budoucí Gottwaldově vládě. Komunisté následně stupňují tlak na prezidenta.