Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ke zkoušce

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (1.18 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Komunistická strana Československa

60. léta znamenala generační a ideový střet uvnitř strany; opozici proti Novotnému vedla kulturní a vědecká pracoviště, vysoké školy, Svazy spisovatelů, Dubček a Biľak

klíčová úloha XIII. sjezdu KSČ: střet Novotného se Šikem stran koncepce ekonomické reformy

1/1968 Novotný rezignuje na post generálního tajemníka a jeho úřadu se ujímá Alexander Dubček

reformní proces se Straně nepodařilo udržet pouze v intencích vysoké politiky, avšak víceméně zasáhl celou společnost

Akční program KSČ proklamoval heslo socialismus s lidskou tváří

21. 8. 1968 invaze vojsk Varšavské smlouvy

22. 8. 1968 byl urgentně svolán XIV. tzv. Vysočanský sjezd, který zvolil nový ÚV, odsoudil agresi Varšavské smlouvy a vyzval k okamžitému odchodu cizích vojsk > zasedání ÚV KSČ 31. 8. 1968 prohlásilo Vysočanský sjezd za neplatný a vydalo souhlas s okupací země

45. Pražské jaro 1968 a tzv. socialismus s lidskou tváří

Obrodný a reformní proces ve společnosti i komunistické straně v průběhu 60. let stále nabýval na síle a A. Novotného již nemohla zachránit ani Moskva. V lednu 1968 Novotný odstupuje a jeho místo zaujímá A. Dubček, který byl akceptovatelný jak pro reformní proud (Černík, Hendrych, Smrkovský, Šik,Vodsloň atd), tak pro Moskvu. Prezidentem ČSSR se v dubnu stává generál L. Svoboda. Soustředění KSČ na personální otázky však přineslo také ztrátu kontroly nad společenským pohybem, což vedlo k radikalizaci české, méně už slovenské veřejnosti. Dokonce i některé okresní výbory KSČ začínaly ignorovat zažité principy demokratického centralismu a tento trend se rychle přenášel i do ostatních politických a společenských organizací NF. Vznikly opoziční seskupení K231 (klub bývalých politických vězňů), KAN (klub angažovaných nestraníků), Klub nezávislých spisovatelů jako náznaky destrukce monopolu KSČ a kroky k pluralitnímu systému. Zastánci dogmatismů, kteří se vývoji Pražského jara snažili zabránit, byli zatlačeni do pozadí. Patřili k nim zejména V. Bilak, A. Indra a D. Kolder.

Za této situace se zajímavým dokumentem stává „Akční program KSČ“, který měl představovat onen „socialismus s lidskou tváří“. Jeho teze měly zdůraznit specifičnost čs. cesty budování socialismu v průmyslově vyspělé zemi, odpor vůči mechanickému přejímání cizích vzorů, kritiku centralismu, byrokracie a identifikovat osoby odpovědné za chyby minulosti. Hlavní teze Akčního programu:

  • Vytvářet prostor pro společenskou iniciativu

  • Garance zájmového pluralismu na bázi NF

  • Umožnit demokratickou diskusi

  • Realizovat ideu čs. federace

  • Dosažení intenzivního růstu ekonomiky

  • Otevření čs. ekonomiky světu

  • Rozšíření práv pracujících podílem na řízení

  • Svoboda sdělovacích prostředků

Akční program byl pokusem o „třetí cestu“ – socialismem s lidskou tváří, který reflektoval i obdobné dobové trendy v západní Evropě. Vnitřní rozporuplnost reformního tábora spočívala na jedné straně v podporování tendencí Pražského jara, které mu vynesly politickou převahu, na straně druhé se snažil zabránit nekontrolovatelnému přerůstání tohoto procesu. Socialismus s lidskou tváří odmítá stalinské metody, diktaturu proletariátu a rigidní etatismus, ale zároveň hledí s nedůvěrou na individualismus a volný trh, tedy klíčové atributy kapitalismu.

Témata, do kterých materiál patří