Kompletní shrnutí
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Presumpce správnosti
Správnost právního aktu - U NPA a IPA platí tzv. presumpce (předpoklad) správnosti. Z této zásady vyplývá, že i vadný právní akt je platný a má při splnění právních podmínek zásadně stejné právní účinky jako akt bezvadný, dokud není zrušen či změněn
Je rozdíl mezi vadným a nicotným právním aktem?
Vybrané příklady ze Sbírky příkladů z teorie práva (str. 296-341)
Nic.
Systém právního řádu
Výpisky – Harvánek (str. 413-429)
Prvky systému práva:
právní norma právní normativní akt právní předpis –zákoník právní odvětví právní principy a zásady obecné pravidlo chování regulují určitý okruh společenských vztahů kodifikace = shrnutí norem do jednoho předpisu
Právní odvětví – vždy 1-2 předpisy s dominantní úlohou, např. pro občanské právo Občanský zákoník (hmotněprávní normy = materiální = systém subjektivních práv a povinností) a Občanský soudní řád (procesní normy = cesta k dosažení a vynucení práv a povinností).
Kritéria systému práva:
princip prvotnosti a odvozenosti (zákon sekundární akt),
princip právní síly,
princip ústavnosti a podzákonnosti (postavení ústavy jako základního zákona,
princip existenčnosti a funkčnost,
ignoratia legis neminem excusat (neznalost zákona neomlouvá).
Mezinárodní právo
Princip teritoriality a personality: Právní řád je omezený na určité území, ale občas se prosazuje i za hranicemi státu, např. když zavazuje ženatého občana monogamií i v jiné zemi, kde je dovolené mnohoženství, nebo trestá občana, který se vrátil z ciziny, za delikty, kterých se tam dopustil. Princip personality – případ, kdy soudy / úřady postupují podle práva cizince.
Poměr práva mezinárodního a veřejného lze pojmout buď monisticky – jako jediný právní systém, nebo dualisticky – jakou soužití dvou právních systémů. Koncepce monistická považuje normy mezinárodního a vnitrostátního práva za součást jednoho právního řádu.
Možnosti:
Primát práva mezinárodního – vnitrostátní normotvůrce nesmí tvořit normy a předpisy odporující mezinárodnímu právu.
Primát práva vnitrostátního – vnitrostátní normotvůrce může vydat i právní normy, které se příčí normám nebo zásadám mezinárodního práva.
Trialismus práva: Právo EU nelze zařadit k vnitrostátnímu ani mezinárodnímu právu.
Sjednocování mezinárodního a vnitrostátního práva: Pronikání prvků mezinárodního práva se děje zejména recepcí, resp. uznáním mezinárodního práva státu svým vnitrostátním právem.
Recepce:
transformací = zachování doslovného znění mezinárodní smlouvy a její vyhlášení např. zákonem;
inkorporací = „vtažení“ mezinárodní smlouvy do vnitrostátního práva, právní norma si zachovává formu mezinárodního práva;
adaptací = obsahově přibližný přenos mezinárodních závazků a oprávnění do forem vnitrostátního práva.