Státověda vypracované otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
- jedná se o všechny ostatní formy činnosti kromě vnějších a vnitřních aktů správy
- nemohou zasahovat do statusu fyz. a práv. osob, nemůže být uložena povinnost ani sankce
- stát. správa vystupuje např. v oblasti vzdělávací, výchovné, kulturní, preventivní
samospráva
- není formou stát. činnosti
- je druh činnosti, který spočívá v organizování a zajišťování úkolů a cílů subjektů samosprávy stanovených v rozhodnutích zastupitelských orgánů samosprávy
- vydává obecně závazné práv. předpisy a současně tyto předpisy vykonává v podobě individuálních správních aktů
- akty řízení se v rámci samosprávy objevují sporadicky - nejsou praktické, používají se jen při čistém řízení uvnitř samosprávy např. když jsou propojeny orgány územní a místní samosprávy
- ve střední Evropě se setkáváme s faktem, že stát zákonem přenáší na někt. orgány samosprávy výkon někt. činností z oblasti stát. správy = přenesená působnost
- důvodem snaha uspořit finanční prostředky
- funkční pojetí stát. správy je širší než organizační pojetí stát. správy (stát. správa jako činnost je vykonávána a zajišťována nejen orgány stát. správy, ale i jinými orgány zejména orgány samosprávy)
- funkční pojetí veřejné správy je širší než organizační pojetí veřejné správy (činnost veřejné správy nemusí být nutně vždy zajišťovány jen orgány veřejné správy, ale i orgány jinými, mohou to být soudy, soukromé instituce) - uplatňuje se zde smluvní princip (veřejná správa a soukromé instituce uzavírají smlouvu)
Moderní stát a jeho činnost v podobě soudnictví a další právní ochrany.
- spočívá v samostatnosti a nezávislosti
- pracuje na základě aplikace práva
obecné soudnictví - civilní a trestní
správní soudnictví - posuzování zákonitosti,
- částečná správní jurisdikce (přezkoumávání jen procesní stránky)
- úplná správní jurisdikce (přezkoumá zda byly respektovány právní předpisy)
ústavní soudnictví - specializované a obecné
prostředky právní ochrany - státní zastupitelství, ombudsman, ochránci veřejných práv, mluvčí veřejných práv, notáři
soudnictví
- je druh stát. činnosti, který spočívá v samostatném a nezávislém rozhodování o právech, právem chráněných zájmech nebo povinnostech na základě aplikace práva (převažuje to v oblastech evropských kontinentálních - výsledkem je individuální právní akt) nebo na základě rozhodnutí merita věci (v angloamerické oblasti - výsledkem je individuální práv. akt, který má charakter precedentu)
- samostatnost a nezávislost = v rámci soudnictví se nesetkáváme s principem nadřízenosti a podřízenosti
- výjimka - existuje i stát. správa soudnictví a ústředním orgánem jsou ministerstva spravedlnosti, tato struktura je tvořena rozdělením funkce funkcionářů jedn. stupňů soudu (např. soudce je samost. a nezávislým soudcem, když se zabývá řízením a správou soudu, vystupuje jako představitel stát. správy soudnictví - vytváří materiální podmínky existence soudu)