VYPRACOVANÉ OTÁZKY
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Stát jako právnická osoba
z hlediska tradičního pojetí subjektů práva je moderní stát, založený na personálním základu (společenství občanů) také právnickou osobou - má tedy status korporace
→ PO veřejného práva (veřejnoprávní korporace): stát reguluje společenské vztahy, je v nadřazeném postavení,
rozhoduje
→ PO soukromého práva: stát je jeden ze subjektů, je srovnatelný s jinými subjekty
i stát je adresátem „svých“ právních norem, které upravují postavení právnických osob - je tedy např. účastníkem řízení před soudními nebo správními orgány, v nichž vystupuje prostřednictvím svých zástupců, příp. orgánů
úloha státu: mediátor (zprostředkovatel) ve společenských vztazích → moderní stát má být státem společnosti – přispívat k obecnému blahu (ne naopak!)
23. Funkce a úkoly státu
funkce instituce = vnější projev její vlastnosti, který je zaměřený na dosažení nějakého účinku
pohledy a názory na funkce státu se průběhu vývoje měnily
měnící se představy o rozsahu a míře aktivního působení státu ve společnosti, např. péče státu o obecné blaho
Funkce státu
Funkcí státu jsou určité úkoly, které stát musí plnit. K plnění svých úkolů a svého poslání vyvíjí stát konkrétní činnost, kterou realizuje pomocí státních institucí.
regulace pomocí norem
Každý stát na svém území stanovuje závazná pravidla chování, která jsou obsažena v právních normách. Stát má zároveň možnost nedodržování těchto norem mocensky vynutit (sankcionovat) - viz níže. Normy jsou vydávány jak orgány moci zákonodárné (parlament), tak i orgány moci výkonné (např. vláda, ministerstva). Právní normy vydané výkonnou mocí mají ovšem tzv. podzákonný charakter - musí být tedy v
souladu se zákony (nařízení, vyhlášky apod.) /secundum et intra legem – podle a v souladu se zákonem/
organizace služeb veřejného zájmu
Stát poskytuje obyvatelům určité služby, které jsou ve veřejném zájmu. Jde např. o služby v oblasti dopravy, školství, zdravotnictví, kultury, sociálních věcí, financí apod. Stát tedy provádí veřejnou správu na svém území pomocí státních institucí. Stát realizuje veřejnou správu pomocí orgánů státní správy (vláda, ministerstva či jiné správní úřady), ale též pomocí orgánů samosprávy, které jsou na státu relativně nezávislé, ale stát nad nimi dohlíží (např. obce v ČR).
vnější a vnitřní ochrana
Vnější ochrana spočívá v povinnosti státu dbát na zachování státních zájmů, územní celistvosti a nedotknutelnosti státního území, resp. státu. K realizaci této funkce státu slouží zejména armáda.
Vnitřní ochrana je ochrana obyvatel státu před zločinností, ochrana jejich majetku, života a zdraví, zachování veřejného pořádku a veřejné bezpečnosti. Tuto funkci státu zajišťuje zejména policie.