Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČPD - zkouška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (135.85 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

ZÁKON Č. 94/1963 SB. O RODINĚ

Zákon o rodině z roku 1963 navazuje na úpravu z roku 1949. Rozdělen je na čtyři části – manželství, vztahy mezi rodiči a dětmi, výchova nezletilých dětí a výživné. Neupravoval tedy majetkové vztahy mezi manželi, ty byly upraveny v občanském zákoníku.

Ve vztahu k dětem se již neužívalo pojmu rodičovská moc, nýbrž právech a povinnostech rodičů k dětem. Při společenské kontrole výchov dětí byla výrazně posílena moc národních výborů.

FORMOVÁNÍ PRACOVNÍHO PRÁVA, ZÁKONÍK PRÁCE

Při tvorbě nového občanského zákoníku nebyla do jeho obsahu zahrnuta pracovněprávní ustanovení. I nadále tak zůstala úprava pracovního práva značně roztříštěna. Do pozadí ustupoval soukromoprávní charakter a převážily veřejnoprávní prvky.

Mzdové otázky byly řešeny zákonem o státní mzdové politice z roku 1948, dle kterého vyměřovalo výši mzdy ministerstvo sociální péče. Úprava placené dovolené na zotavenou se opírala o zákon z roku 1947, další úpravy nastaly v roce 1957. Vedení podniků bylo dbát bezpečnostních předpisů, které stanovoval zákon o bezpečnosti při práci (67/1951 Sb.), dohled nad jejich dodržováním vykonávala Revoluční odborová hnutí (ROH). K úpravě odpovědnosti za škody při výkonu práce došlo v roce 1958.

V roce 1953 bylo zavedeno omezení volnosti zaměstnance při rozvazování prac. poměru, výpověď ze strany zaměstnance nahradila dohoda o skončení prac. poměru (byl potřebný i souhlas vedoucího pracovníka).

Heslo o účastí pracujících na řízení se mělo realizovat prostřednictvím Revolučních odborových hnutí.

Chránit zájmy zaměstnanců a účastnit se na hromadné úpravě pracovních podmínek bylo úkolem závodních rad, které se roku 1959 transformovaly na závodní výbory.

ZÁKONÍK PRÁCE Z ROKU 1965 – 65/1965 SB.

Na základě zákoníku práce byl upraven vztah pracovníka a jeho zaměstnavatele. Pozitivním faktem bylo, že konečně došlo k unifikaci pracovněprávních předpisů a zákoník tak představoval univerzální právní předpis upravující pracovněprávní vztahy prakticky všech nikoli zaměstnanců, ale pracovníků, jak byly osoby v pracovním poměru nově nazývány.

Při sjednání pracovního poměru bylo nutné dohodnout druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce (§ 29). Rozvázat ho bylo možné jednak ze zákonem stanovených důvodů (taxativně vymezených) či bez uvedení důvodu v tom případě se výpovědní lhůta prodlužovala o 6 měsíců). Po roce 1969 bylo možní prac. poměr rozvázat z politických důvodu, ohrožoval-li pracovník „socialistický společenský řád.“

ZÁNIK OBCHODNÍHO PRÁVA A JEHO POZDĚJŠÍ OBNOVENÍ, HOSPODÁŘSKÉ PRÁVO

Socialisticky orientované strany Národní fronty uskutečňovaly v poválečných letech značné hospodářské změny.

Týkalo se to především znárodňování – do státního vlastnictví tak dříve či později přešly veškeré podniky zaměstnávající více než dvacet osob. V padesátých letech vzaly za své i živnosti – řemeslníci byli nuceni sdružit se do družstev či komunálních podniků.

Témata, do kterých materiál patří