Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČPD - zkouška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (135.85 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

OBCHODNÍ PRÁVO

Obchodní právo přestalo jako samostatné právní odvětví existovat s vydáním středního kodexu – občanského zákoníku z roku 1950. V rámci komise pro zvláštní úkoly (jedna ze čtyř kodifikačních komisí během právnické dvouletky) byly sice projednávány otázky týkající se obchodních a podnikatelských záležitostí, bylo však usouzeno, že obchodněprávní problematika nemá být kodifikována samostatně.

Na základě nové právní úpravy, obsažené především v občanském zákoníku, mj. zanikla většina společností zřízených podle ustanovení obchodního práva.

Postavení akciových společností upravil zákon č. 243/1949 Sb. o akciových společnostech. Existující akciovky, vyjma těch působících v zahraničním obchodě, musely zažádat o státní povolení a schválení stanov. Dále podléhaly státnímu dozoru, stát byl dokonce oprávněn společnost v krajním případě zrušit.

NÁRODNÍ PODNIKY

Národní podniky se jako nové subjekty hospodaření v průmyslu začaly formovat již v letech 1945 – 1948, jejich postavení však bylo právně upraveno až počátkem padesátých let vydáním zákona č. 103/1950 Sb. o národních podnicích.

Národní podniky zřizovali věcně příslušní ministři po dohodě s ministrem financí a po svém vzniku byly zapisovány do podnikového rejstříku. Majetek, s nímž takové podniky hospodařily, byl majetkem státním, příslušné podniky s ním sice vlastním jménem nakládaly, nemohly jej však zcizovat.

K doplnění došlo v roce 1955, kdy bylo uzákoněno možné zřízení trustu (spojení několika podniků příbuzného zaměření) a kombinátu (sdružení podniků, jejichž činnost na sebe navazovala). I nadále však platilo, že majetek, kterým nakládaly, vlastnil stát.

Další změna, která tentokrát nastala v roce 1958, umožnila vytvoření tzv. výrobně hospodářských jednotek, jimiž byly zejména vedoucí národní podniky.

HOSPODÁŘSKÉ VZTAHY

Základní hospodářské vztahy mezi socialistickými organizacemi obsahoval občanský zákoník. Komplexnější úpravu hospodářských vztahů přinesl až zák. č. 69/1958 Sb. o hospodářských vztazích mezi socialistickými organizacemi. Těm zároveň ukládal závazek vzájemné pomoci.

HOSPODÁŘSKÝ ZÁKONÍK Č. 109/1964 SB.

Stav, kdy byly dílčí předpisy hospodářského charakteru subsidiárně upravovány občanským zákoníkem, přestal platit vydáním hospodářského zákoníku.

U jeho zrodu stála myšlenka, že vztahy mezi socialistickými organizacemi jsou ze své podstaty odlišné od „hmotného a kulturního uspokojování potřeb pracujících“, což upravoval občanský zákoník.

Hospodářský zákoník (č. 109/1964 Sb.) upravoval vztahy vznikající při plánovitém řízení národního hospodářství a při vlastní činnosti socialistických organizací. Subjekty hospodářských vztahů byly socialistické organizace, jejichž účelem bylo plnit plán, nikoli dosahovat zisku.

Témata, do kterých materiál patří