Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Politologie_vypracované_otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (145.16 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Důleţitým poradním orgánem pro Radu ministrů je COREPER (čili Výbor stálých zástupců).

Rada rozhoduje buď jednomyslně(ŢÁDNÝ ZÁPORNÝ HLAS) , kvalifikovanou(kaţdý stát má určitý počet hlasů- ČR 12) nebo prostou většinou hlasů(procedurální otázky). Většina rozhodování se provádí na základě kvalifikované většiny, kdy hlasy členských států mají různou váhu v závislosti na počtu obyvatel.

Kaţdý půlrok předsedá Radě jiná země EU. Hlavní úkoly předsedající země je organizovat setkání Rady a reprezentovat EU navenek.

Je hlavní legislativním orgánem spolu s Parlamentem. Zajišťuje koordinaci obecné hospodářské politiky členských států.

Evropská komise sleduje zájmy Evropské unie jako celku, komisaři tedy nemají přihlíţet k zájmům jednotlivých zemí. Je orgánem výkonným, iniciativním, kontrolním.

Iniciativní fce- předkládá téměř výlučně návrhy legislativních aktů Radě a Parlamentu. Výkonná funkce- je- li zmocněna Radou, můţe k aktům sekundárního práva vydávat prováděcí předpisy. Kontrolní- kontroluje dodrţování práva EU jak státy, tak subjekty.

Na základě Smlouvy z Nice má kaţdá země jednoho komisaře, v současnosti je jich tedy 27. Jeden

z komisařů je předseda Komise Evropská komise rozhoduje na základě prosté většiny hlasů. Sídlo má v Bruselu a schází se jednou týdně (pokud jedná Evropský parlament, zasedá Komise ve Štrasburku.)

Evropský parlament funguje jako kontrolní a poradní orgán Evropské unie. Schvaluje sloţení Evropské komise a má právo kontrolovat její činnost, podílí se na tvorbě zákonů, schvalování předsedy komise, i jejich členů, jmenuje ombudsmana EU. Má také značné pravomoci v oblasti společného rozpočtu EU.

Na základě Smlouvy z Nice má dnes Evropský parlament 736 poslanců, za ČR 22. Voleni na 5 let obyvateli EU. Poslanci mají moţnost sdruţovat se do poslaneckých klubů na základě politické příslušnosti, nejsou tedy rozsazeni podle národností. Sídlem EP je Štrasburk, kde jedná plénum, ale jednání výborů probíhá

v Bruselu. Evropský parlament se usnáší prostou většinou.

Evropská rada (pozor na záměnu s Radou Evropské unie, popř. Radou Evropy) neboli Evropský summit se schází přibliţně třikrát do roka, skládá se z hlav států a předsedů vlád členských států EU a představitelů Evropské komise. Rozhoduje o nejzávaţnějších politických a ekonomických otázkách a vymezuje směry, kterými se má Unie ubírat. Evropská rada rozhoduje na základě jednomyslnosti. Evropské radě předsedá funkcionář, novinářským označením, prezident EU- na 2,5 roku.

Soudní dvůr EU- běţně označovaný jako „Evropský soudní dvůr“ dbá nad dodrţováním evropského práva a je významným kontrolním orgánem EU. Má sídlo v Lucemburku. Řeší spory mezi EU +členskými státy, mezi čl. státy, mezi jednotlivcem+EU; funkce ústavního (správního) soudu, zajištění jednotného výkladu a jednotné aplikace národními soudy. Tvoří jej Soudní dvůr, Tribunál-rozhoduje o ţalobách jednotlivců, Soud pro veřejnou sluţbu-rozhoduje pracovněprávní spory zaměstnanců orgánů EU.

Témata, do kterých materiál patří