Politologie_vypracované_otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Bezprostředně po válce dochází k vytvoření OEHS (1948), pak k Paříţským smlouvám, ESUO-1952 (Montánní unie) - dělení klíčových surovinových zdrojů. Z iniciativy Belgie dochází k podepsání Římských smluv - EHS, EUROATOM. Od roku 1993 hovoříme o Evropském společenství. Smlouva o EHS mimořádně důleţitá, vznik celní unie pro průmyslový a zemědělský sektor. 1970 - koncepce Hospodářské a měnové unie HMU. 1986 - Akt o jednotné Evropě. 1982 - změna v Unii. Postupné přijímání společné měny. 2004 - podepsání Evropské ústavy v Římě, neúspěch- odmítnutí Francie a Nizozemska v referendu. Maastrichtská smlouva, Schengen, široké téma.
Evropské společenství - původně Evropské hospodářské společenství (EHS), které bylo zaloţené šesti zakládajícími státy podepsáním první ze dvou smluv v Římě roku 1957, přejmenováno Maastrichtskou smlouvou v roce 1992 na Evropské společenství (ES).
Evropská společenství - tři společenství – výše zmíněné a během doby nejvýznamnější Evropské hospodářské společenství (EHS)-1958, Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO)-1952 Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom), (také ESAE) -1958- data, kdy smlouvy vstoupily v platnost
Po 1. červenci 1967 se po sloučení tří společenství (ESUO, EHS a Euratom) začalo hovořit o Evropských společenstvích (ES).
Evropské sdruţení uhlí a oceli (ESUO), někdy také označované jako Montánní unie (název odvozen od francouzského „mont“ - hora), bylo zaloţeno v roce 1951 na základě Paříţské smlouvy (vstoupila v platnost 23. července 1952). Zakládající země byly Francie, Spolková republika Německo, Itálie, Belgie, Lucembursko a Nizozemsko. Hlavním cílem byla společná kontrola ocelářského průmyslu a uhelných
loţisek, čímţ se mělo zabránit rozpoutání moţného válečného konfliktu v západní Evropě. Centrálou ESUO se stal Lucemburk.
Duchovním otcem této smlouvy byl francouzský ekonom a politik Jean Monnet, na jejím schválení a jisté
„popularizaci“ měl také velký podíl francouzský ministr zahraničí Robert Schuman.
Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom) bylo zaloţeno 25. března 1957 v Římě na základě Římských smluv (vstoupily v platnost 1. ledna 1958). Zakládajícími zeměmi byly Francie, Spolková republika Německo, Itálie, Belgie, Lucembursko a Nizozemsko. Přestoţe je Euratom samostatným celkem, je nyní plně integrován do Evropské unie. Hlavní úkolem Euratomu je: „přispět ke zvýšení životní úrovně v členských státech a k rozvoji vztahů s ostatními zeměmi vytvořením podmínek nezbytných pro rychlé vybudování a růst jaderného průmyslu“. Dalšími úkoly jsou například:
investice do jaderného průmyslu
spolupráce ve výzkumu a vývoji
ochrana zdraví
společný jaderný trh
spolupráce při nakládání s jaderným palivem
společný postup vůči třetím zemím