Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Politologie_vypracované_otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (145.16 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Evropa jako globální aktér: Lisabonská smlouva zajistí soudrţnost jednotlivých sloţek evropské politiky vnějších vztahů při tvorbě a přijímání nových politik. EU tak získává ve vztazích se svými partnery ve světě jasný hlas a bude moci vyuţít svůj hospodářský, humanitární, politický a diplomatický potenciál k prosazování evropských zájmů a hodnot ve světě, při současném respektování zahraničněpolitických zájmů jednotlivých členských států.

  • Nová funkce vysokého představitele pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, který je zároveň místopředsedou Komise, zajišťuje větší soudrţnost, viditelnost a účinek vnější činnosti EU.

  • Nová Evropská sluţba pro vnější činnost bude poskytovat podporu vysokému představiteli.

  • Právní subjektivita EU posílí vyjednávací pozici Unie a zvýší efektivitu její činnosti na mezinárodní scéně a její viditelnost pro partnerské země a mezinárodní organizace.

  • Změny v evropské bezpečnostní a obranné politice se netýkají zvláštních pravidel rozhodování, avšak umoţňují posílenou spolupráci menší skupiny členských států.

Instituce Evropské unie

Jiţ při uzavírání tzv. Římských smluv byla uzavřena Dohoda o společných orgánech, která se týkala Evropského parlamentu a Evropského soudního dvora. Slučovací smlouva z roku 1965 pak ustavila Radu a Komisi a celou řadu dalších orgánů. Rada EU je orgánem, v němţ jsou členské státy zastoupeny prostřednictvím zástupců svých vlád. Lze ji povaţovat za normotvorný orgán EU - rozhoduje ve formě právních aktů, nařízení, směrnic, stanovisek ad.Evropská rada je reprezentativní orgán hlav států a představitelů vlád členských zemí scházejících se minimálně třikrát ročně. Funkce má zejména politický rozměr.Evropský parlament je od roku 1956 název pro Společné shromáţdění ES. Principem je zastupování lidu zemí EU. Dříve měl pouze poradní roli, dnes jiţ spolurozhoduje o legislativě.

Parlament také schvaluje či odmítá rozpočet. Evropská komise je zdrojem politické iniciativy. Je povaţována za jádro evropské integrace. Předkládá návrhy nových aktů, dohlíţí na plnění smluv a je výkonným orgánem Unie. Řídí také roční rozpočet a zajišťuje pohyb zboţí, sluţeb, osob a kapitálu a hájí zájmy EU uvnitř i navenek.Evropský soudní dvůr představuje nejvyšší instanci práva. Je vázán pouze právem Evropské unie. Je zde patnáct soudců a devět generálních advokátů. Z dalších orgánů například účetní dvůr, evropská investiční banka či ombudsman.

Rada Evropské unie (dříve Rada ministrů, dnes zkráceně pouze „Rada“) je rozhodující institucí EU a zastupuje zájmy členských států na evropské úrovni. Přestoţe mnohé pravomoci minulosti delegovala na Komisi, zůstává stále nejvlivnějším orgánem EU. Rada se skládá z ministrů vlád jednotlivých států, kteří se schází podle potřeby. Nejčastější zasedání mají ministři zemědělství (přibliţně čtrnáctkrát do roka), ministři financí (oficiální název Ecofin) a ministři zahraničních věcí (Všeobecná rada), kteří se scházejí přibliţně jednou za měsíc. Jednání probíhají v Bruselu a Lucemburku.

Témata, do kterých materiál patří