Politologie_vypracované_otázky
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Evropské hospodářské společenství vzniklo společně s EUROATOMEM, 25. března 1957 v Římě na základě Římských smluv (vstoupily v platnost 1. ledna 1958). Do jeho působnosti patří všechny ostatní hospodářské oblasti. Vzhledem k tomu, ţe věcná působnost Evropského hospodářského společenství (EHS), překročila ekonomický rámec, bylo toto společenství přejmenováno Evropské společenství (ES) Maastrichtskou smlouvou v roce 1992(1993 platnost)
Členy Evropské hospodářské a měnové unie, často zkráceně Evropské měnové unie, jsou všechny země EU, coţ například znamená, ţe jejich centrální banky spolupracují v Evropském systému centrálních bank nebo ţe je mezi nimi zabezpečen volný pohyb kapitálu.
SEZNAM UZAVŘENÝCH DOHOD EU:
Paříţská smlouva-18.4. 1951, platnost 23. 7.1952-ESUO (smlouva vypršela 23. 7. 2002 - spol. zaniklo)
Římské smlouvy- 25. 3. 1957, platnost 1. 1.1958- EHS, EUROATOM
Maastrichtská smlouva- Smlouva o EU, 7. 2. 1992, platnost 1. 11. 1993, změna z EHS na Evropské společenství, zavedení tří pilířů, občanství EU
Amsterodamská smlouva- 2. 10. 1997, platnost 1. 5. 1999, prohloubení II. a III. pilíře, princip flexibility- vybrat si rychlost integrace
Smlouva z Nice- 26. 2. 2001, platnost 1. 2. 2003, reforma institucí, aby mohlo proběhnout rozšíření o nové členské státy z tzv. postkomunistického bloku
Smlouva o ústavě pro Evropu-neschválena, protoţe byla odmítnuta Francií a Nizozemskem v referendu
Lisabonská smlouva- 13. 12. 2007, platnost 1. 12. 2009- musela být ratifikována všemi 27 členskými státy, přesun pravomocí na EU z ES, změny v Komisi, atd.
Lisabonskou smlouvou z roku 2009 se zrušila ES a nyní jiţ existuje pouze Evropská unie, která přebrala právní suverenitu Evropského společenství a v jejím rámci existuje EUROATOM. Zároveň se zrušilo dělení na první- (komunitární- nadstátní), druhý a třetí pilíř (oba mezivládní), nyní jiţ existuje pouze jednotná EU. Druhý pilíř zahrnoval společnost zahraniční a bezpečnostní politiku a třetí pilíř justici a vnitřní věci. Zaniklo komunitární právo ES- nyní existuje jiţ jen unijní právo.
Lisabonská smlouva
vstoupila v platnost dne 1. prosince 2009
Smlouva mění stávající zakládající smlouvy EU (tj. Smlouvu o EU a Smlouvu o zaloţení ES), aniţ by je nahrazovala. Poskytuje Evropské unii odpovídající právní rámec a nástroje pro řešení budoucích výzev a naplnění očekávání občanů.
Demokratičtější a transparentnější Evropa: Lisabonská smlouva posiluje úlohu Evropského parlamentu i národních parlamentů, dává občanům více moţností, jak vyjádřit svůj názor, a lépe vymezuje rozdělení pravomocí mezi EU a členské státy.
Posílená úloha Evropského parlamentu: Evropský parlament, který je přímo volený občany EU, získává významné nové pravomoci ve vztahu k evropským právním předpisům, rozpočtu a mezinárodním smlouvám. Zejména rozšíření postupu spolurozhodování do nových oblastí zajišťuje rovnocenné postavení Evropského parlamentu vůči Radě, jeţ zastupuje členské státy, při schvalování většiny právních předpisů EU.
Větší zapojení národních parlamentů: národní parlamenty se mohou lépe zapojit do činnosti EU, a to zejména díky novému mechanismu sledování toho, zda Unie přijímá opatření pouze tam, kde je činnost na evropské úrovni efektivnější z hlediska poţadovaných výsledků (zásada subsidiarity). Spolu s rozšířením pravomocí Evropského parlamentu znamená tato změna posílení demokracie a legitimity v rozhodovacích postupech EU.
Silnější hlas pro občany: díky tzv. „občanské iniciativě“ můţe jeden milion občanů z většího počtu členských států vyzvat Komisi k předloţení určitých návrhů.
Rozdělení pravomocí: díky přehlednému rozdělení pravomocí je jasnější, co dělají členské státy a co EU.
Vystoupení z EU: smlouva poprvé výslovně uznává moţnost vystoupení z Unie.