Zápočet
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Fyzické osoby se zdravotním postižením jsou:
Orgánem sociálního zabezpečení (okresní správou sociálního zabezpečení) uznány plně invalidními (osoby s těžkým zdravotním postižením)
Orgánem sociálního zabezpečení uznány částečně invalidními
Rozhodnutím orgánu sociálního zabezpečení uznány zdravotně znevýhodněnými (osoby zdravotně znevýhodněné)
Osoby zdravotně postižené
Fyzická osoba dokládá skutečnost, že je postižená, potvrzením nebo rozhodnutím orgánu sociálního zabezpečení. Skutečnost, že je osobou zdravotně znevýhodněnou, dokládá FO rozhodnutím ÚP
Právní úprava
Úřady práce jsou povinny vést zvláštní evidenci osob se zdravotním postižením a přednostně jim zprostředkovávat zaměstnání. V souvislosti se zvýšenou ochranou těchto osob stanovuje zákon zvláštní práva a povinnosti zaměstnavatelům. Ti jsou oprávněni požadovat informace v otázkách spojených s jejich zaměstnáváním, součinnosti při vyhrazování pracovních míst pro tyto osoby a při řešení individuálního přizpůsobování pracovních míst a pracovních podmínek pro zdravotně postižené osoby. Naopak jsou ale povinni informovat úřad práce o volných pracovních místech vhodných pro tyto osoby apod.
Zaměstnavatelé v součinnosti s UP mají vytvářet takové pracovní podmínky, aby tyto osoby mohly uplatnit své pracovní schopnosti, označovat pracovní místa vhodná pro zaměstnání osob zdravotně postižených
Zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci jsou povinni zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši povinného podílu 4% na celkovém počtu zaměstnanců. Tuto povinnost mají možnost plnit třemi způsoby:
zaměstnáváním v pracovním poměru
odebíráním výrobků nebo služeb od zaměstnavatelů zaměstnávajících více než 50% zaměstnanců osob se zdravotním postižením, nebo vybraných organizací, nebo od postižených samostatně výdělečně činných
odvodem do státního rozpočtu – výše odvodu činí za každou osobu, kterou by měl zaměstnat, 2,5násobek průměrného měsíčního výdělku (tento způsob nelze volit u státních složek)
Zákon přiznává osobám se zdravotním postižením právo na pracovní rehabilitaci, tj. souvislá činnost zaměřená na získání a udržení vhodného zaměstnání.
Chráněné pracovní místo je pracovní místo vytvořené pro osobu se zdravotním postižením na základě písemné dohody s úřadem práce. Musí být obsazeno po dobu 3 let a na jeho vytvoření může úřad práce poskytnout příspěvek.
Chráněná pracovní dílna je obecný název pro dílnu určenou pro práci lidí se zdravotním postižením. Chráněné dílny se zabývají různými činnostmi, nejčastěji však výrobou různých předmětů, které pak prodávají a vydělávají si tak na svoji činnost. Chráněné dílny často zajišťují různá občanské sdružení a jiné neziskové organizace; potažmo obce.
Chráněné dílny od roku 2012 v zákoně neexistují a byli nahrazeny institutem chráněnými pracovními místy, ovšem v praxi existují stále a úřad práce bude přispívat na chráněné místo.
Příklad: Existuje pracovní dílna a v rámci ní se vytvoří pracovní místa a za tyto místa bude poskytován příspěvek.