Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (828.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

MPS

otázky ke zkoušce

OBSAH

1. Prameny mezinárodního práva soukromého

  • Skupiny pramenů v MPS (včetně konkrétních příkladů u každé skupiny)

  • Pojem kolize pramenů

  • Řešení jednotlivých kolizí (vnitrostátní předpis x předpis práva EU, vnitrostátní předpis x mezinárodní smlouva, předpis práva EU (nařízení) x mezinárodní smlouva, mezinárodní smlouva x mezinárodní smlouva)

Výrazem „prameny práva“ se zde rozumí zdroje poznání obsahu právních pravidel, jejich slovního znění, tj. prameny formální. K orientaci v normách mezinárodního práva soukromého je důležité roztřídění těchto pramenů. Problematika pramenů MPP se neliší.

Skupina pramenů v MPS

Mezinárodní právo soukromé je vnitrostátní disciplína. Každý stát má své mezinárodní právo soukromé. I přesto nejsou prameny mezinárodního práva soukromého pouze vnitrostátní povahy, ale zahrnují i mezinárodní či unijní (evropské) prameny práva.

Vnitrostátní právní předpisy

Základním pramenem českého mezinárodního práva soukromého je zákon č. 91/2012 Sb., o mezinárodním právu soukromém, který nahrazuje předchozí zákon o mezinárodním právu soukromém a procesní (č. 97/1963 Sb.).

Účelem ZMPS je podle jeho § 1 stanovit, kterým právním řádem se řídí soukromoprávní poměry, upravit právní postavení cizinců, jakož i stanovit pravomoc a postup soudů a jiných orgánů při úpravě těchto vztahů, dále upravit uznávání a výkon cizích rozhodnutí, právní pomoc ve styku s cizinou, některé záležitosti týkající se úpadku a rozhodčího řízení.

Pramenem MPP je vedle toho také zákon č. 216/1994 Sb., o rozhodčím řízení.

Význam mají samozřejmě i ústavní předpisy, na nichž je nutno trvat. Zásady v nich obsažené jsou obsahem tzv. veřejného pořádku a jsou mezí, kterou nelze při používání cizích právních předpisů na základě příkazu kolizní normy překročit.

Mezinárodní prameny práva

Pramenem MPS jsou také mezinárodní smlouvy, kterými je ČR vázána.

Mezinárodní smlouvy mohou být jak dvoustranné (bilaterální), tak mnohostranné (multilaterální).

Důvodem k uzavírání mezinárodních smluv je tzv. unifikace, sjednocování práva. Mezinárodní proces, který směřuje k vytváření jednotných norem, se projevuje v oblasti kolizní, procesní i hmotněprávní. V oblasti kolizní má za úkol sjednotit nakládání s právem, v oblasti procesní přístup k soudu a v oblasti hmotněprávní hmotné normy, které mají mezinárodní prvek.

Jako příklad významných mezinárodních smluv můžeme uvést:

Úmluva o právu rozhodném pro smluvní závazkové vztahy

Vídeňská úmluva OSN o smlouvách o mezinárodní koupi zboží

Vídeňská úmluva o diplomatických stycích

New Yorská úmluva o uznání a výkonu cizích rozhodčích nálezů

Unijní prameny práva

Unijní právo můžeme rozdělit na primární a sekundární právo. Primární právo neobsahuje normy MPS, ale normy pro řešení kolizí s jinými prameny. Sekundární právo obsahuje nařízení a směrnice, které jsou pro MPS velmi důležité.

Témata, do kterých materiál patří