Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (828.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Soudní spolupráce v civilních věcech byla upravena v článku 65 SES. Tato spolupráce představuje základní stupeň vytváření evropského právního prostoru. Má usnadnit právní podmínky života občanů Unie zejména bezproblémovým určením pravomoci soudů, jasným stanovením použitelného práva, dostupností rychlého a spravedlivého řízení a účinnými postupy při výkonu rozhodnutí.

V důsledku přesunu oblasti soudní spolupráce v civilních věcech do prvního pilíře získaly orgány ES pravomoc vydávat akty sekundárního práva.

Vídeňský akční plán

Vídeňský akční plán je dokument připravený Radou EU a Evropskou komisí, který byl přijat na summitu Evropské rady ve Vídni v prosinci 1998. Jeho smyslem bylo stanovit, jak nejlépe provést ustanovení Amsterdamské smlouvy o vytvoření prostoru svobody, bezpečnosti a práva. Tento prostor měl být podle plánu vytvořen do 5-ti let od vstupu Amsterdamské smlouvy v platnost. Jako obecný cíl soudní spolupráce v civilních věcech plán stanovil zlepšení spolupráce mezi orgány členských států, čímž se usnadní život občanům Unie. Konkrétní cíle pak byly vymezeny následovně: modernizace existujících úmluv (Bruselská, Římská, Luganská), vytvoření nástroje úpravy rozhodného práva pro mimosmluvní závazky, vytvoření Evropské justiční sítě, vytvoření nástroje úpravy práva rozhodného pro rozvody a úpravy pravomoci a rozhodného práva pro majetkové vztahy mezi manželi a dědění, podpora slučitelnosti civilních procesů, úprava přeshraničních sporů a rozvoj mediace.

Tampere

V říjnu roku 1999 se konal summit Evropské rady v Tampere. Hlavní náplní summitu bylo zpřesnění a zintenzivnění opatření k vytváření prostoru svobody, bezpečnosti a práva. Pro oblast soudní spolupráce v civilních věcech byly stanoveny tři priority: lepší přístup ke spravedlnosti v Evropě, vzájemné uznávání soudních rozhodnutí a větší podobnost v civilním právu.

Na základě závěrů z Tampere přijala Rada v prosinci roku 2000 Program opatření pro provádění zásady vzájemného uznávání rozhodnutí, který obsahuje cíle a časový sled prací, jež je nutné v rámci Unie v následujících letech udělat, aby bylo dosaženo plné realizace zásady vzájemného uznávání rozhodnutí. Kromě samotného uznání a výkonu rozhodnutí je nutné upravit otázku pravomoci soudů, rozhodného práva i další oblasti (provádění důkazů, doručování, zavedení minimálních standardů pro civilní procesy, vytvoření Evropské soudní sítě pro občanské a obchodní věci atd.). 5.11.2004 byl Evropskou radou přijat Haagský program, který stanoví 10 priorit, jejichž realizace je nezbytná pro posílení oblasti svobody, bezpečnosti a práva.

Lisabonská smlouva 2007

Ruší se dosavadní struktura 3 pilířů, které zavedla Maastrichtská smlouva. Oproti Amsterodamu nejsou nařízení nebo směrnice přijímány pouze ve chvíli, kdy je to nezbytné pro řádné fungování vnitřního trhu, ale je dána větší volnost pro společnou právní úpravu MPS.

Témata, do kterých materiál patří