Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (828.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Jednotná interpretace

Právo ES aplikují nejen orgány Společenství, ale rovněž orgány členských států (soudy, jiné orgány). Totéž samozřejmě platí i o součástech evropského justičního prostoru. Při aplikaci předpisů z oblasti evropského justičního prostoru jsou národní orgány, především soudy ovlivněny vlastními interpretačními pravidly a metodami. Existuje tak sice jednotný text předpisů platný ve všech členských státech, ale v důsledku rozdílné interpretace mohou být v různých státech aplikovány jinak. Aby měla unifikace, kterou přinášejí, smysl, musí být zajištěna nejen na úrovni legislativní, ale i aplikační, resp. interpretační.

Problematika jednotného výkladu v rámci ES se štěpí do dvou oblastí. První se týká druhu výkladu a druhá institucionálního zajištění jednotného výkladu.

Pokud má být výklad jednotný pro všechny členské státy, nelze ho pojímat jako výklad prováděný v rámci právního řádu některého členského státu. Různost obsahu pojmů v jednotlivých členských státech vyžaduje výklad, který lze označit jako autonomní (nadstátní, nezávislý na právních řádech členských států). Autonomní výklad je druhem výkladu, nikoliv metodou. Metodou, která nejlépe odpovídá potřebám autonomního výkladu, je bezpochyby metoda teleologická. Autonomní výklad může být ovšem prováděn jen orgánem, autoritou, která je schopna ho vnutit národním soudům. V rámci ES je takovým orgánem Soudní dvůr ES neboli Evropský soudní dvůr (dále jen ESD).

Předběžná otázka

Pro zajišťování jednotného výkladu má právo ES specifický právní institut, kterým je řízení o předběžné otázce neboli prejudiciální řízení. Řízení o předběžné otázce představuje formu spolupráce mezi soudy členských států a ESD a jeho smyslem je zajistit jednotnou interpretaci a potažmo aplikaci komunitárního práva před národními soudy. Obecně je prejudiciální řízení upraveno v článku 234 SES, který je pro oblast soudní spolupráce v civilních věcech modifikován článkem 68 SES.

Prejudiciální řízení se použije v situaci, kdy je v řízení před národním soudem nutné aplikovat normu komunitárního práva a soud má pochybnost o správnosti interpretace této normy. Za těchto okolností se může obrátit na ESD s dotazem na výklad (eventuálně platnost) normy práva ES. Pro zjištění, kdy lze využít prejudiciální řízení podle článku 68, je nutné zodpovědět následující otázky.

1) Kdo může vznést dotaz?

Podle článku 68 se na ESD může obrátit soud členského státu, jehož rozhodnutí již neůže být napadeno opravnými prostředky podle vnitrostátního práva. Podle ESD je soudem každý organ, který splňuje tato kritéria:

vznik podle práva

trvalá povaha

obligatorní pravomoc (pravomoc daná pro určité spory zákonem)

rozhodování sporů podle práva

Témata, do kterých materiál patří