Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (828.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Tento vztah norem hmotného práva je zakotven i v § 20 ZMPS

„Kvalifikace

(1) Právní hodnocení určitého právního poměru nebo otázky za účelem vyhledání použitelného kolizního ustanovení pro určení rozhodného práva se zpravidla provádí podle českého právního řádu.

(2) Pokud se má pro určitý právní poměr nebo otázku použít právních ustanovení z více než jednoho právního řádu, je možné při hodnocení těchto ustanovení v souladu s odstavcem 1 přihlédnout také k funkci, kterou tato ustanovení plní v rámci svého právního řádu.

(3) Pokud bylo určeno rozhodné právo pro základní poměr, provádí se zpravidla podle tohoto práva i hodnocení určitého poměru nebo otázky, které jsou spojeny se základním poměrem.

(4) Skutečnosti stanovené v kolizních ustanoveních tohoto zákona pro určení rozhodného práva (hraniční určovatelé) se hodnotí podle českého práva.“

Vztah lex fori a rozhodného práva (převzato ze souboru mps1)

* 1. nepodaří-li se zjistit obsah cizího rozhodného práva (je-li ve věci založena pravomoc českých soudů) – použije se náhradní – tedy tuzemské právo = lex fori (§ 23/5 ZMPS)

* 2. použije se ho též tehdy, jestliže pro rozpor účinků určité právní normy cizího práva s veřejným pořádkem je nutno odepřít její použití (čl. 21 Řím I)

* 3. některé kolizní normy přikazují použít tuzemského práva, selže-li kolizní kritérium použité jimi pro výběr rozhodného práva – např. § __ ZMPS, nemají-li manželé stejnou státní příslušnost)

* výklad pojmů v hraničním určovateli kolizních norem – samostatná otázka – výklad jednotně dle lex fori (pokud nebylo MS stanoveno něco jiného) (§ 20/3 ZMPS)

* výběr rozhodného práva přihlížející k obsahu dotčených právních řádů – požaduje-li se, aby soud použil právo cizího státu, které se liší od lex fori, má soudce zjistit cíle v příslušných normách a okolnosti, za kterých je pro příslušný stát rozumné prosazovat svůj zájem na aplikaci norem obsahující ty cíle:

1. pokud zjistí, že takový zájem má jen jeden stát, použije jeho práva – falešný, nepravý konflikt

2. zjevný střet mezi dvěma státy – pravý konflikt – pokud dva cizí státy – není závěr jednoznačný – někdy se doporučuje užít lex fori

3. pokud je jedním ze zainteresovaných států stát fóra, pak se použije lex fori

4. není-li žádný stát zainteresovaný – lex fori – zvýhodnění

Imperativní normy (IN) (převzato ze státnicových otázek soubor mps1 a doplněno o ZMPS)

= určité předpisy, které se musí použít v mezích jejich předmětu úpravy vždy, bez ohledu na to, zda se jinak právní vztah řídí na základě kolizní normy jiným než tuzemským právem (použijí se bez ohledu na rozhodné právo)

- někdy se hovoří o tom, že se jedná o normy, které ignorují mezinárodní prvek

Témata, do kterých materiál patří