Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Otázky ke zkoušce

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (828.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

  • Pojem fora

  • Vliv na fóra na aplikaci jednotlivých skupin norem (procesní, kolizní, hmotné, imperativní) včetně případných výjimek z pravidel

  • Určení fora v řízení před obecnými soudy

  • Autonomie vůle stran v určení fora před obecnými soudy

Pojem fora

Forum je latinské slovo označující mimo jiné soud, sudiště. Odtud slovo forensní – soudní.

Otázka určení místa (státu), ve kterém se sudiště nachází, tedy otázka mezinárodní pravomoci, je jednou z klíčových otázek MPS.

Sudiště se určuje na základě odpovědi na dvě otázky:

  1. je stát sudiště mezinárodně pravomocný k projednání sporu? Odpověď poskytují normy MPP, zejména rozsáhlá unifikovaná úprava v Brusel I a dalších nařízeních. (Podle terminologie Brusel I se jedná o příslušnost, je to ale jen záležitost překladu)

  2. jaká je místní a věcná příslušnost? Na to odpovídají národní procesní předpisy, není-li tu unifikovaná úprava nebo mezinárodní smlouva.

Mezinárodní pravomoc

Pravomocí se rozumí souhrn všech oprávnění, která zákon přiznává soudu, jako svému orgánu. Vnitrostátně ji řeší OSŘ, vzhledem k cizině potom normy MPP. Jestliže se má soud zabývat sporem s mezinárodním prvkem, musí nejdříve vyřešit otázku, zda má vůbec mezinárodní pravomoc podle norem MPP (tedy podle ZMPS, unijních předpisů či mezinárodních smluv) Jedná se o podmínku řízení, které se zkoumají kdykoliv za řízení (§103 OSŘ).

Mezinárodní pravomocí je soubor oprávnění justičních orgánů jednoho státu vzhledem k justičním orgánům druhého státu. Každý stát si stanoví sám svoji mezinárodní pravomoc, tedy rozhodne se, jaké spory ještě chce soudit a jaké už ne. Zásadně se přitom nezajímá o to, jak si pravomoc stanoví ostatní státy.

Mezinárodní pravomoc je vymezena na vnitrostátní úrovni v § 6 ZMPS:

„Pravomoc českých soudů

(1) Pravomoc českých soudů je dána, jestliže je podle procesních předpisů pro řízení místně příslušný soud na území České republiky, pokud z ustanovení tohoto zákona nebo jiného právního předpisu nevyplývá něco jiného.

(2) Je-li ve věci dána pravomoc českých soudů, vztahuje se jejich pravomoc i na vzájemný návrh z téhož právního poměru nebo z týchž skutkových okolností.“

a její meze jsou určeny v § 7 ZMPS

„Vynětí z pravomoci českých soudů

(1) Z pravomoci českých soudů jsou vyňaty cizí státy, pokud jde o řízení vyplývající z jejich jednání a úkonů učiněných při výkonu jejich státních, vládních a jiných veřejných pravomocí a funkcí, včetně jejich majetku, který je k takovému výkonu používán nebo určen.

(2) Vynětí z pravomoci českých soudů se nevztahuje na jiná jednání, úkony nebo případy, a to v rozsahu, v němž podle obecného mezinárodního práva nebo mezinárodní smlouvy lze proti cizímu státu uplatňovat práva u soudů jiného státu.

Témata, do kterých materiál patří