Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obchodní korporace + náhrada škody

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (393.56 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Posledním zvláštním odpovědnostním institutem, který je v souvislosti s insolvencí v zákoně o obchodních korporacích upraven, je institut vyloučení člena statutárního orgánu obchodní korporace z výkonu funkce označovaný také jako diskvalifikace. Diskvalifikace spočívá v tom, že člen statutárního orgánu, který v souvislosti s výkonem funkce poruší své povinnosti, je z výkonu této funkce vyloučen, a navíc mu je zakázáno po určitou dobu tuto funkci vykonávat, a to v jakékoli obchodní korporaci.

Dle ustanovení § 63 odst. 1 ZOK platí, že insolvenční soud vyloučí z důvodů uvedených v § 64 ZOK člena statutárního orgánu, který byl ve funkci v době rozhodnutí o úpadku nebo po něm. Soud dále vyloučí i osobu, která v době vydání rozhodnutí o úpadku již členem statutárního orgánu nebyla, ale jejíž dosavadní jednání k úpadku korporace zřejmě přispělo. Naopak vyloučit z funkce nelze členy kontrolního nebo nejvyššího orgánu obchodní korporace.

Výjimky dle ustanovení § 64 odst. 3 ZOK

Zákonná úprava v ustanovení § 64 odst. 3 ZOK obsahuje dvě výjimky, při jejíchž naplnění nelze člena statutárního orgánu obchodní korporace diskvalifikovat.

Dle písm. a) se jedná o výjimku určenou k ochraně krizových manažerů. Na rozdíl od výjimky uvedené v ustanovení o sankčním ručení, nezohledňuje účel jmenování do funkce, ale spíše dobu, kdy k tomuto jmenování došlo.

Dle výjimky písm. b) platí, že „soud nevyloučí toho, kdo prokáže, že při svém jednání vynaložil takovou péči, kterou by v obdobné situaci vynaložila jiná rozumně pečlivá osoba v obdobném postavení

Ochrana věřitelů

Hlavním cílem převážné většiny obchodních společností je snaha o dosažení a následná maximalizace zisku. Realizace práva na podíl ze zisku, výplata dividend akcionářům a další rozdělování majetku společnosti však může být potenciálním zdrojem ohrožení věřitelů. Zákon o obchodních korporacích proto reaguje zavedením pravidla, podle kterého, se výplaty prostředků společnosti testují také testem insolvence.

Vhodným nástrojem k posouzení, zda se korporace v hrozícím úpadku nachází, je tzv. test insolvence. Test insolvence je primárně určen k ověření solventnosti korporace v případě distribuce jejích prostředků společníkům. Jeho využití je však zásadní i v případě zjištění možného hrozícího úpadku korporace pro účely ustanovení § 62 a 68 ZOK. Zpětně lze test insolvence využít i pro hodnocení splnění podmínek pro diskvalifikaci dle § 63 a násl. ZOK.

S testem insolvence se můžeme setkat ve dvou formách, a to jako testem předlužení (neboli rozvahovým či balance sheet testem), jež poměřuje hodnotu majetku dlužníka vůči jeho závazkům, a testem likvidity (cash-flow test), jímž se zjišťuje, zda je dlužník schopen plnit své závazky tak, jak se stávají splatnými, tedy zda jsou jeho likvidní aktiva dostatečná k uhrazení všech závazků po splatnosti. K zjištění úpadku pro předlužení se užívá rozvahový test, zatímco test likvidity je vhodný ke zjištění úpadku pro platební neschopnost.

Témata, do kterých materiál patří