Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




otázky k absolvování kolokvia

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (404 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Teorie tzv. cleavages (česky teorie konfliktní neboli štěpné linie) je politologická teorie jejíž základní myšlenkou je, že podoba stranického systému vychází z určité konstelace konfliktů, které vznikají dlouhodobými historickými procesy uvnitř dané společnosti a které vytvářejí vazby mezi různými segmenty voličů a politickými stranami, které reprezentují jejich specifické zájmy.

Duchovními otci této teorie jsou Seymour Martin Lipset (americký sociolog a politolog) a Stein Rokkan (norský sociolog a politolog). Ve své studii „Cleavage Structures, Party Systems, and Voter Alignments“ vydané roku 1967 popisují jev konfliktních linií a jeho důsledky. Navazují tak na řadu sociologů zabývajících se sociologií konfliktu (např. Karl Marx, Georg Simmel či George Herbert Mead).

VZNIK KONFLIKNÍCH LINIÍ – Konfliktní linie se vytváří především soupeřením nebo spoluprací stran ve stranickém systému ohledně dlouhodobých témat. Primární myšlenka Lipseta a Rokkana říká, že podoba dnešních stranických systémů západoevropských zemí je výsledkem dlouhodobých historických společenských procesů. Politické strany a politické systémy vznikly vytvářením spojení mezi skupinami voličů a politickými stranami hájícími jejich zájmy. Dále také L+R tvrdí, že se oddělené společenské skupiny, a tedy i čtyři konfliktní linie zformovaly jako následek dvou revolucí, a to revoluce národní a industriální. Projevují se ve dvou dimenzích – teritoriální a funkcionální.

teritoriální dimenze funkcionální dimenze národní revoluce centrum – periferie církev – stát průmyslová revoluce město – venkov vlastníci – pracující

CENTRUM – PERIFERIE

Jedná se o konflikt mezi dominantní kulturou centra a odlišnou kulturou skupin žijících na periferiích – mezi rozdíly jejich ekonomické, kulturní, sociální a politické vyspělosti. Vede ke vzniku regionálních nebo etnických stran.

MĚSTO – VENKOV

V tomto případě jde o konflikt mezi ekonomickými zájmy zemědělského venkova a průmyslovými městy. Zvětšil se nástupem průmyslové revoluce, kde feudalismus, který bránil zájmy bohatého venkova, začal být nahrazován volným trhem. Podněcuje vznik agrárních stran.

CÍRKEV – STÁT

Konflikt tkví mezi vztahy a rozdíly plynoucími z náboženské orientace, z postavení církve/církví ve společnosti a vztahem její/jejich moci s mocí světskou. Vedl k rozporu při reformaci Evropy mezi katolíky a „reformovanými“ křesťany. Náboženský rozpor se promítl do dnešního vztahu mezi církví a státem.

VLASTNÍCÍ – PRACUJÍCÍ

Konflikt vzniká mezi zájmy různých ekonomických tříd. V marxistickém pojetí mezi nemajetným proletariátem a buržoazií, která vlastní výrobní prostředky přivlastňuje si zisk. Nemarxistické pojetí vidí konflikt mezi zájmy vysoce placených zaměstnanců, manažerů či podnikatelů a zájmy osob s nižším příjmem, nezaměstnaných a dělníků. Následkem tohoto konfliktu je vznik sociálně demokratických stran. Tato linie dosáhla největšího významu, jelikož homogenizovala západoevropské stranické systémy. Vzniklé strany také přicházely do konfliktů s vládnoucí konzervativní či liberální elitou a staly se tak silnou opozicí.

Témata, do kterých materiál patří