distancnioporafinancepodniku
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Budete schopni:
Charakterizovat krátkodobé zdroje financování včetně krátkodobých bankovních úvěrů;
Charakterizovat podstatu factoringu a forfaitingu;
Charakterizovat podstatu leasingu.
Klíčová slova této kapitoly:
Bankovní úvěr, závazek, lombardní úvěr, eskontní úvěr, kontokorentní účet, factoring, forfaiting, leasing.
Čas potřebný k prostudování učiva kapitoly:
Průvodce studiem.
2 h teorie
Průvodce studiem.
Pro financování podnikových potřeb je třeba nalézt určité zdroje, které mohou být krátkodobé a dlouhodobé. Krátkodobé slouží většinou pro krytí potřeb souvisejících s oběžným majetkem.
Pro financování krátkodobých potřeb podniku slouží většinou krátkodobé zdroje financování. Ve většině případů jde o cizí zdroje, vlastní zdroje se používají většinou k dlouhodobému financování.
Mezi krátkodobé cizí zdroje patří zejména:
Závazky, především vůči dodavatelům, ale i zaměstnancům, daňové závazky, závazky vůči orgánům sociálního a zdravotního pojištění apod.
Krátkodobé bankovní úvěry
Specifické formy financování, jako factoring, forfaiting.
Krátkodobé bankovní úvěry poskytují banky v těchto formách :
• Kontokorentní účet
• Krátkodobá účelová půjčka
• Lombardní úvěr
• Eskontní úvěr
• Převzetí úvěrové záruky
Kontokorentní účet slouží většinou k překonání krátkodobých platebních potíží – podnik má otevřen debetní úvěrový rámec, do jehož limitu se může zadlužit, aniž by musel podnik projít procesem žádosti o úvěr. Běžný účet se tak dostává do mínusu. V okamžiku, kdy je na běžném účtu dostatek prostředků pro úhradu záporného zůstatku, banka si tento poskytnutý úvěr z běžného účtu uhradí.
Krátkodobá účelová půjčka se posuzuje individuálně a banka posoudí konkrétní účel, míru rizika a stanoví způsob ručení a úrok. Poskytnutý úvěr se eviduje na úvěrovém účtu, příslušná částka se připíše na běžný účet podniku.
Lombardní úvěr poskytuje banka podnikům proti záruce ve formě obchodovatelného majetku – lombardu. Pokud podnik nesplácí úvěr, může banka lombard prodat a výnos použít na splacení úvěru. Zárukou mohou být směnky, cenné papíry (ty jsou uloženy v bance) nebo zásoby (podnik má omezené dispoziční právo k zásobám).
Eskontní úvěr se poskytuje odkoupením směnky před jejím termínem splatnosti. Banka tedy nebere směnku do úschovy, jako při lombardním úvěru, ale odkoupí ji. Za své riziko si banka účtuje provizi – úrok.
Převzetí úvěrové záruky – banka neposkytne peněžní prostředky, ale tím, že se zaručí za závazky, zvýší úvěrovatelnost podniku a umožní mu získat peněžní prostředky od jiného subjektu.
Zvláštní formy financování
Kromě uvedených forem financování z cizích zdrojů se v podnikové sféře užívají i další formy financování, a to zejména: