Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




FIPO 22.-26.

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (102.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Zdroje údajů finanční analýzy

Údaje pro finanční analýzu můžeme čerpat z mnoha informačních zdrojů. Zdroje údajů analýzy můžeme rozdělit na dvě základní skupiny, a to na zdroje finančních informací a zdroje nefinančních informací.

Finanční informace

Mezi hlavní zdroje finančních informací řadíme účetní výkazy, jejich přílohy a výroční zprávy společností. Tyto zdroje tvoří základ finanční analýzy. Mezi další zdroje finančních informací můžeme řadit například předpovědi finančních analytiků, hospodářské zprávy informačních médií atd.

Rozvaha zajišťuje primární informace o finančním postavení podniku, popisuje podrobně strukturu majetku podniku a zdrojů jeho krytí k určitému okamžiku. Vykazuje tedy stavové (okamžikové) veličiny.

Naproti tomu výkaz zisku a ztráty (výsledovka) zachycuje primárně informace o efektivnosti činnosti podniku. Popisuje toky výnosů a nákladů, které za uplynulé účetní období ovlivnily hospodářský výsledek podniku. Výsledovka tedy vykazuje na rozdíl od rozvahy veličiny tokové (intervalové).

V posledních deseti letech nabývá na významu také výkaz o peněžních tocích, tzv. cash flow. Jeho hlavním významem je, že zobrazuje toky peněžních prostředků za daný časový interval a tím odstraňuje hlavní nevýhodu výsledovky, kterou je fakt, že zisk podniku nevypovídá nic o schopnosti podniku generovat peněžní prostředky. Podobně jako výsledovka vykazuje tokové veličiny a také jako výsledovka podává podrobné informace o jediné rozvahové položce – peněžních prostředcích.

Nefinanční informace

Kromě finančních informací jsou někdy důležité i nefinanční informace o podniku, a to především pro potencionální investory. Zdroje nefinančních informací můžeme rozdělit na kvantifikované (data z podnikové statistiky, interní směrnice atd.) a nekvantifikované (nezávazné hodnocení a prognózy finančních institucí, osobní kontakty, doporučení ostatních odborníků a jiné).

Uživatelé finanční analýzy

Informace, které se týkají finančního stavu podniku, jsou především předmětem zájmu mnoha subjektů přicházejících tak či onak do kontaktu s daným podnikem. Finanční analýza je důležitá pro podnikové manažery, akcionáře, věřitele a další externí uživatele. Každá z těchto skupin má své specifické zájmy, s nimiž je spojen určitý typ ekonomických rozhodovacích úloh. Podle toho, kdo provádí finanční analýzu, lze FA rozdělit do dvou oblastí:

  1. Externí finanční analýza, vycházející ze zveřejňovaných a jiným způsobem veřejně dostupných finančních, zejména účetních informací. Dosažená úroveň finančního zdraví podniku bude pro okolí sloužit jako signál, jaké má podnik vyhlídky na pokračující trvání a na rozvoj v příštích letech.

  2. Interní finanční analýza, je vlastně synonymem pro rozbor hospodaření podniku. Při tomto druhu analýzy jsou analytikovi k dispozici veškeré údaje z informačního systému podniku (finanční účetnictví, manažerské nebo vnitropodnikové účetnictví, podnikové kalkulace, statistiky, plány apod.). Je zcela zřejmé, že podnikový management má k dispozici mnohem podrobnější spektrum finančních informací.

Témata, do kterých materiál patří