Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




FIPO 22.-26.

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (102.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Uživateli účetních informací a finanční analýzy jsou především:

• Manažeři.

• Investoři.

• Banky a jiní věřitelé.

• Obchodní partneři (odběratelé i dodavatelé).

• Zaměstnanci.

• Stát a jeho orgány.

• Konkurenti.

25. Poměrové ukazatele finanční analýzy

Metody finanční analýzy

Existuje nepřeberné množství nástrojů a metod finanční analýzy, přičemž jejich počet neustále roste, a to jak v důsledku vzniku nových metod, tak rozšiřováním a vylepšováním metod současných. V souvislosti s metodami finanční analýzy se často setkáváme s jejich základním dělením na fundamentální a technickou analýzu.

Fundamentální finanční analýza se soustřeďuje na vyhodnocování spíše kvalitativních údajů o podniku, přičemž základní metodou analýzy je odborný odhad založený na hlubokých empirických i teoretických zkušenostech analytika.

Naproti tomu technickou finanční analýzou rozumíme kvantitativní zpracování ekonomických dat s použitím matematických, matematicko-statistických a dalších algoritmizovaných metod, přičemž výsledky zpracování jsou opět kvantitativně, ale i kvalitativně vyhodnocovány.

Metody technické finanční analýzy můžeme rozdělit na elementární a vyšší.

Ukazatele

Ukazatelem je každá číselná charakteristika ekonomické činnosti podniku (například údaje obsažené v účetních výkazech), nebo údaj z takové charakteristiky odvozený na základě elementárních početních operací. Ve většině případů jsou tyto ukazatele vstupem do další etapy analýzy. Ukazatele dělíme na extenzivní (absolutní) a intenzivní.

Extenzivní ukazatele mohou být stavové (například údaje v rozvaze) nebo tokové (například údaje ve výkazu zisku a ztráty). Z rozdílu stavových a tokových ukazatelů často zjišťujeme rozdílové ukazatele. Extenzivní ukazatele jsou základem analýzy vývojových trendů a procentního rozboru.

Intenzivní ukazatele získáme poměřením dvou extenzivních ukazatelů. Mezi typické intenzivní ukazatele patří poměrové ukazatele.

Na základě extenzivních a intenzivních ukazatelů, respektive poměrových ukazatelů je založena celá řada dalších metod, které mají za cíl hlavně rozlišit či rozšířit vypovídací schopnost těchto ukazatelů. Jsou to například soustavy poměrových ukazatelů či metody predikce finanční tísně.

Postup finanční technické analýzy

Postup technické analýzy můžeme obecně rozdělit do pěti etap:

  1. První etapou je výpočet ukazatelů zkoumané firmy. Tato etapa zahrnuje výběr časově i prostorově srovnatelných firem, přípravu dat a ukazatelů, jejich výpočet a také ověření jejich předpokladů, tedy zjištění spolehlivosti ukazatelů a jejich vypovídací schopnosti.

  2. Ve druhé etapě srovnáváme zjištěné hodnoty s odvětvovými průměry. Dále také vybereme metody, podle kterých budeme hodnotit.

  3. Třetí etapou je analýza časových trendů, neboli tzv. horizontální analýza. V našem datovém souboru tedy zkoumáme trendy, respektive vývoj zjištěných ukazatelů v čase.

  4. Ve čtvrté etapě analyzujeme podrobněji vztahy mezi ukazateli a vlivy, které na ně působí. Toto docílíme většinou rozkladem ukazatelů. Jde tedy o analýzu vztahů mezi ukazateli pomocí pyramidové soustavy.

  5. Poslední etapou finanční technické analýzy je návrh na opatření ve finančním plánování a řízení. Jde tedy de facto o implementaci výsledků předcházejících etap do finančního řízení.

Témata, do kterých materiál patří