Hardware
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Monitory jsou sice na rozdíl od televizorů přizpůsobeny sledování zblízka, avšak vydávají záření, které může být uživateli škodlivé. Vznikla tedy celá řada standardů a norem, které omezují záření obrazovky a škodlivé vlivy monitoru. Nejznámější je pravděpodobně Energy Star - EPA, monitory také bývají označeny značkou MPR-II, TCO-92, TCO-95 nebo Blue Angel.
Tiskárna
Tiskárna je výstupní zařízení, které slouží k přenosu dat uložených v elektronické podobě na papír nebo jiné médium8. Tiskárnu připojujeme k počítači, ale může fungovat i samostatně (přímý tisk přes USB nebo Bluetooth, síťová tiskárna apod.) nebo být součástí multifunkčních zařízení (pokladna v obchodě, lékařské přístroje apod.). Tiskárny jsou obecně pomalá zařízení, 30 stran za minutu je považováno za rychlé a většina spotřebních tiskáren pracuje mnohem pomaleji. Náklady na stránku jsou stále poměrně vysoké, je to však kompenzováno dostupností a pohodlím, jenž tyto tiskárny poskytují.
Rozdělujeme několik typů tiskáren-inkoustové, jehličkové,termální, laserové, LED tiskárny a řádkové.
Inkoustová tiskárna se vyznačuje poměrně kvalitním a rychlým tiskem. V současné době se jedná o velmi oblíbený typ tiskáren. Pořizovací cena tiskáren je poměrně příznivá. Inkoustové tiskárny rovněž umožňují kvalitní barevný tisk. Za nevýhodu inkoustových tiskáren lze považovat vyšší provozní náklady (na tiskový inkoust). Kvůli tomu se nehodí pro velké objemy tisku. Základním prvkem inkoustového tisku je tisková hlavice. Skládá se z patrony obsahující speciální inkoust a ze samotné hlavy, která přenáší inkoust na papír. Celé zařízení je umístěno na speciálním ramenu a pohybuje se v podélném směru nad papírem (pohyb papíru je tedy kolmý k pohybu hlavy). Inkoust je na papír vystřikován prostřednictvím mnoha tenkých trysek o průměru zhruba 1 µm. Počet trysek závisí na typu tiskárny a pohybuje se v rozmezí 21 až 256 trysek na jednu barvu.
Jehličková tiskárna je složena z řady 8, 9 nebo 24 jehliček, které jsou umístěny v tiskové hlavě, která projíždí nad papírem kolmo na směr jeho posunu. Jehličky propisují přes barvící pásku na papír jemné body, z kterých se skládají písmena a obrázky.
U termálních (tepelných) tiskáren se tiskne pomocí tepla.
Laserové tiskárny pracují na stejném principu jako kopírky. Při tisku laserové tiskárny jsou nejdříve znaková data zasílaná počítačem převáděna řadičem na videodata. Ta jsou zasílána na vstup polovodičovému laseru. Polovodičový laser vysílá laserový paprsek, který je vychylován soustavou zrcadel na rotující válec. V místech, kam tento paprsek na válec dopadne, dojde k jeho nabití statickou elektřinou na potenciál řádově 1000 V. Rotující válec dále prochází kolem kazety s barvícím práškem (tonerem), který je vlivem statické elektřiny přitažen k nabitým místům na povrchu válce. Papír, který vstoupí do tiskárny ze vstupního podavače, je nejdříve nabit statickou elektřinou na potenciál vyšší než jsou nabitá místa na válci (cca 2000 V). V okamžiku, kdy tento papír prochází kolem válce, dojde k přitažení toneru z nabitých míst válce na papír. Toner je do papíru dále zažehlen a celý papír je na závěr zbaven elektrostatického náboje a umístěn na výstupní zásobník. Rotující válec po otištění na papír prochází dále kolem sběrače elektrostatického náboje a čističe od toneru. Toner je zkrácený výraz pro tonerovou kazetu do laserové tiskárny. Zároveň je toner i černý prášek, který je v tiskárně za pomoci elektrického pole a laserového paprsku přesně nanášen na fotocitlivý válec a z něj na papír – tím na papíře vzniká obraz. U barevných tiskáren se kromě černého toneru používají ještě azurový, purpurový a žlutý toner, jejichž pomocí se skládají všechny ostatní barevné odstíny.